Historia aktualności

  • W dniu 05.05.2023 została podpisana umowa na „Świadczenie usług zdrowotnych w zakresie prowadzenia Szkoły Rodzenia w ramach finansowanego ze środków UNICEF projektu wsparcia działań związanych z kryzysem ukraińskim i reagowaniem na sytuację uchodźców w Gdyni”. W imieniu Gdyńskiego Centrum Zdrowia umowę podpisała dyrektor Anna Melki, a ze strony realizatora Przychodni Medyczna Gdynia – Wiceprezes Miron Walaszczyk.

                 

    W dniu 05.05.2023 została podpisana umowa na „Świadczenie usług zdrowotnych w zakresie prowadzenia Szkoły Rodzenia w ramach finansowanego ze środków UNICEF projektu wsparcia działań związanych z kryzysem ukraińskim i reagowaniem na sytuację uchodźców w Gdyni”. W imieniu Gdyńskiego Centrum Zdrowia umowę podpisała dyrektor Anna Melki, a ze strony realizatora Przychodni Medyczna Gdynia – Wiceprezes Miron Walaszczyk.

    Przychodnia Medyczna Gdynia będzie realizowała projekt, którego celem jest przygotowywanie kobiet ukraińskojęzycznych do porodu i opieki nad niemowlęciem. Wsparcie w formie spotkań indywidualnych i grupowych będzie odbywać się stacjonarnie na terenie Gdyni lub online.

    Więcej informacji na stronie akcji PRIVIT MAMO

    Jest to kolejne działanie na terenie naszego miasta realizowane przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

  • Siemię lniane - dlaczego warto stosować? To po prostu nasiona lnu pospolitego, czyli małe ziarenka o ogromnym znaczeniu dla zdrowia. Ze względu na cenne właściwości odżywcze, wspomaganie w leczeniu wielu chorób i ogólne korzystne działanie na organizm zaliczane są do superfoods, czyli produktów o potwierdzonym wsparciu dla zdrowia. Jak jeść i pić siemię lniane? Jakie właściwości mają te nasiona?

    Siemię lniane - na co ma wpływ?

    Siemię lniane jest sprzymierzeńcem w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej kobiet i układu pokarmowego przez tworzenie uszczelniającej bariery ochronnej żołądka. Działa łagodząco na refluks. Ma pozytywny wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci. Zawarty w nim błonnik pokarmowy przedłuża uczucie sytości i oddziałuje na zachodzące w organizmie procesy metaboliczne.

    - Nasiona lnu zwyczajnego zawierają związki roślinne o działaniu przeciwzapalnym, co jest korzystne w łagodzeniu objawów chorób zapalnych, takich jak choroba Crohna czy reumatoidalne zapalenie stawów - wymienia mgr Klaudia Pieniążek, dietetyk z przychodni Medyczna Gdynia.

    (...)

    Zawartość siemienia lnianego

    Jest bogate nie tylko w kwasy omega-3, ale także inne składniki odżywcze: witaminy z grupy B, A, D, E ,K, kwas foliowy, fosfor, magnez, potas, sód, wapń, żelazo, selen cynk, miedź, mangan i lignany.

    - Wysoka zawartość lignanów, czyli naturalnych związków roślinnych, które wykazują właściwości przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne czyni je wyjątkową żywnością - można je określić mianem polskiego superfoods - mówi Klaudia Pieniążek.

    Dostępne są dwa rodzaje nasion lnu - brązowe i złote, które różnią się pod względem ilości zawartego w nich barwnika, ale mają podobną ilość składników odżywczych.

     

    Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Siemie-lniane-Jak-i-dlaczego-warto-stosowac-n176821.html

     

  • Rozszerzanie diety niemowlaka to nie tylko sposób na dostarczenie mu dodatkowych kalorii czy witamin, ale poznawanie nowych smaków i zapachów, a także nauka gryzienia, żucia i połykania pokarmów, czyli jeden z ważniejszych etapów w rozwoju małego człowieka.

    Od kiedy można rozszerzyć dietę niemowlaka?

    Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia rozszerzanie diety u niemowląt powinno mieć miejsce po ukończeniu przez nie 6. miesiąca życia. Układ pokarmowy dziecka jest w tym momencie na tyle rozwinięty, bo rozpocząć przyjmowanie produktów bezmlecznych, a dziecko jest coraz ciekawsze świata, a w konsekwencji także nowych smaków, kolorów czy zapachów.

    - W zalecanych schematach rozszerzania diety u niemowląt szczególny nacisk kładzie się na wyłączne karmienie piersią, najlepiej do 6. miesiąca życia. Rozszerzanie diety o inne produkty można rozpocząć w okresie od 17. do 26. tygodnia życia, ale to rodzic decyduje, od czego rozpocznie rozszerzanie diety. Zalecenia mówią o dwóch ważnych aspektach: jako pierwsze powinno podawać się dziecku warzywa, a nie owoce, oraz rodzice powinni włączyć do diety dziecka niewielkie ilości glutenu w formie kaszki zbożowej lub manny - pół łyżeczki na posiłek, aby zapobiegać celiakii - mówi lek. Piotr Komarnicki, neonatolog, pediatra z przychodni Medyczna Gdynia.

    Woda zamiast soku dla dziecka?

    Niezależnie od tego, jaką metodę i produkty wybierzemy do rozszerzania diety dziecka, powinniśmy unikać w diecie dziecka soli i cukru, a także nie zapominać o regularnym podawaniu wody.

    - Należy pamiętać o tym, że to rodzic decyduje o tym, kiedy i co zaproponuje dziecku do jedzenia, ale to dziecko decyduje, ile zje i czy w ogóle zje posiłek - dodaje lek. Piotr Komarnicki.

    Czytaj więcej na: https://dziecko.trojmiasto.pl/Rozszerzanie-diety-niemowlaka-Od-czego-zaczac-n176777.html

  • Informujemy, że w Naszej Przychodni zapewniamy profesjonalną opiekę ginekologa wszystkim dziewczynkom i młodych kobietom do 18 roku życia.

    Ginekolodzy z przychodni Medyczna Gdynia przyjmują dzieci i młodzież w celu przeprowadzenie badań okresowych, diagnozowania i leczenia chorób czy problemów związanych z narządami płciowymi, piersiami i układem rozrodczym.

    Mogą to być problemy z cyklem miesiączkowym, zaburzenia rozwojowe, podejrzenia w kierunku chorób wenerycznych i anomalie narządów płciowych jak również inne problemy zdrowotne związane z układem rozrodczym.

    Ginekolodzy także doradzają rodzicom w sprawach dotyczących zdrowia ich córek takich jak: higiena osobista, dieta, zdrowie psychiczne i edukacja seksualna.

    Lek. Katarzyna Gross-Kępińska oraz dr n. med. Andrzej Szerle przyjmują dziewczynki i młodzież w każdym wieku, natomiast lek. Katarzyna Hytry od 14 roku życia, lek. Magdalena Furtak od 15 roku życia, lek. Kaja Majda, lek Anna Czyżewicz oraz dr n.med. Aleksandra Ohler od 16 roku życia.

    W przypadku pacjentów do 16. roku życia na wizytę musi przyjść także rodzic lub opiekun aby wyrazić zgodę na badanie i leczenie. Opiekun nie musi być w gabinecie podczas całej wizyty.

     

  • Żelazo jest jednym z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Powinniśmy dostarczać je regularnie wraz z pożywieniem, a w razie potrzeby uzupełnić jego poziom za pomocą preparatów doustnych, zastrzyków lub wlewów dożylnych. Niedobór żelaza jest szkodliwy dla naszego zdrowia i może się przejawiać w senności, chronicznym zmęczeniu, nadmiernym wypadaniu włosów czy uciążliwych bólach głowy.

    Żelazo w diecie. Co jeść?

    - Żelazo to kluczowy składnik odżywczy dla naszego organizmu. Bez niego nie ma życia. Występuje w dwóch postaciach: hermowej i niehemowej. To pierwsze znajdziemy przede wszystkim w mięsie czy podrobach. W roślinnym pożywieniu również je spotkamy, tyle że w postaci niehemowej. Jego źródłem będą np. strączki, popularne wśród wegan tofu, a także buraczki. Szczególnie kobietom w ciąży polecam włączenie zakwasu buraczanego do codziennego menu - mówi mgr Paulina Andrzejewska, dietetyk kliniczny z przychodni Medyczna Gdynia.

    Niezależnie od tego, czy wybieramy produkty zawierające żelazo hemowe, czy niehemowe, warto pomóc organizmowi w jego wchłanianiu. W tym zakresie ważną rolę odgrywa probiotykoterapia i witamina C. Żeby zwiększyć wchłanianie żelaza, warto łączyć je z produktami o wysokiej zawartości witaminy C, np. porcję mięsa z kapustą kiszoną.

    - Z praktyki gabinetowej wiem, że czasem można takie produkty jeść, a mimo wszystko cierpieć na niedobory. Żelazo lubi naszą zdrową mikroflorę i prawidłowo działający żołądek. Bardzo ważna jest wtedy dogłębna diagnostyka, jeśli żelazo - mimo spożywania go w diecie - nadal nam ucieka - dodaje Paulina Andrzejewska.

    Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Niedobory-zelaza-Jak-je-uzupelnic-n175554.html

     

  • Wahania nastroju krótko po porodzie są naturalnym zjawiskiem. Często mamom towarzyszy tzw. baby blues, czyli smutek poporodowy, który może pojawić się w pierwszych dniach po narodzinach dziecka. Chociaż może niepokoić, nie jest uznawany za stan chorobowy, ponieważ po unormowaniu hormonów nastrój kobiety także powinien się poprawić. Jak sobie z nim radzić?

    Kiedy baby blues to już depresja poporodowa?

    O ile smutek, przygnębienie czy wahania nastroju w pierwszych dwóch tygodniach połogu można uznać za naturalną odpowiedź organizmu na fizjologiczne zmiany. To taki stan trwający powyżej miesiąca może zwiastować rozwijającą się depresję.

    - Nieleczona depresja może natomiast predysponować do pogłębienia zaburzeń nastroju i funkcjonowania, co w konsekwencji może być powikłane takimi objawami, jak np. zaburzenia koncentracji uwagi i pamięci, drażliwością, zaburzeniami snu czy chronicznym zmęczeniem - wyjaśnia lek. Anna Kowalska, psychiatra w trakcie specjalizacji z przychodni Medyczna Gdynia.

    Przyczyny baby blues

    - Za zaburzenia nastroju pojawiające się w tym czasie w dużej mierze odpowiadają zmiany gospodarki hormonalnej, które są fizjologiczną odpowiedzią organizmu kobiety na poród - dodaje lek. Anna Kowalska.

    W największym stopniu winowajcą jest kortykotropina, inaczej CRH. Poziom tego hormonu stresu może wzrosnąć nawet trzykrotnie przed porodem. Po akcji porodowej jego stężenie drastycznie maleje, co skutkuje wahaniami nastrojów i pogorszeniem samopoczucia psychicznego. W ciągu kilku dni od porodu poziom CRH wraca do normy, a baby blues mija.

    Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Baby-blues-Jak-sobie-z-nim-radzic-n175135.html

  • Czy dziecko z katarem można posłać do żłobka lub przedszkola? To pytanie spędza sen z powiek wielu rodzicom. Według pediatrów u dzieci do 5. roku życia normą jest nawet do 10 infekcji rocznie, z czego większość występuje w sezonie jesienno-zimowym. Czy każda z nich musi oznaczać dla rodzica zwolnienie na chore dziecko?

    Czy dziecko z katarem można posłać do żłobka lub przedszkola? To pytanie spędza sen z powiek wielu rodzicom. Według pediatrów u dzieci do 5. roku życia normą jest nawet do 10 infekcji rocznie, z czego większość występuje w sezonie jesienno-zimowym. Czy każda z nich musi oznaczać dla rodzica zwolnienie na chore dziecko?

    Przedszkola "liczą na rozsądek rodziców"

    A jak na kwestię dzieci z katarem zapatrują się same placówki? Większość z nich nie ma oficjalnych wytycznych w tym temacie. Pracownicy mówią, że "liczą w tym względzie na rozsądek rodziców", co samo w sobie jest niejasne. Rodzice zgłaszają też, że często spotykają się z podejściem, w którym placówka dopuszcza uczęszczanie do niej dzieci z bezbarwnym, lejącym się katarem, a odsyła te z gęstym i zalegającym. Jest to pokłosie przekonania, że bezbarwny katar jest alergiczny, a zielony bakteryjny. Czy rzeczywiście tak jest? Zapytaliśmy pediatrę.

    - Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nie każdy katar jest katarem infekcyjnym, nie każde dziecko z katarem zaraża inne dzieci, nie każdy wodnisty katar jest "dobry", a nie każdy gęsty katar jest "zły" - tłumaczy lek. Piotr Komarnicki, pediatra, neonatolog z przychodni Medyczna Gdynia. - Katar alergiczny charakteryzuje się przezroczystym, bardzo wodnistym śluzem, często z towarzyszącym kichaniem i uczuciem zatkanego nosa, bez określonego czasu trwania, całorocznym przy alergii np. na roztocza kurzu domowego lub sezonowym przy uczuleniu np. na pyłki roślin.

    Czytaj więcej na: https://dziecko.trojmiasto.pl/Dziecko-z-katarem-moze-isc-do-przedszkola-To-wciaz-budzi-kontrowersje-n175184.html

  • Otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która coraz częściej dotyka dzieci. By jej zapobiegać, niezmiernie ważne jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u najmłodszych. Zachęcanie kilkulatków do jedzenia warzyw nie należy jednak do najprostszych zadań. Jak przekonać dziecko do zdrowego jedzenia?

    Otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która coraz częściej dotyka dzieci. By jej zapobiegać, niezmiernie ważne jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u najmłodszych. Zachęcanie kilkulatków do jedzenia warzyw nie należy jednak do najprostszych zadań. Jak przekonać dziecko do zdrowego jedzenia? Warto uświadomić sobie, że prawidłowe nawyki żywieniowe u dziecka budujemy już w okresie niemowlęcym, w momencie rozszerzania diety.

    - To wtedy mamy szansę wprowadzić wiele różnorodnych, zdrowych produktów. Często już na tym etapie rodzice zrażają się, bo ich dziecko wypluło pomidora czy rzuciło buraczkiem. Warto jednak pamiętać, że dla dziecka moment rozszerzenia diety to po prostu zabawa i chociaż nam się wydaje, że nasze dziecko już nigdy nie zje pomidora, bo go wypluło i go nie lubi, to może akurat miało taki dzień? Warto ten sam produkt podać dziecku kilka razy i to na wiele sposobów - mówi Klaudia Pieniążek, dietetyk z przychodni Medyczna Gdynia .

    Czytaj więcej na: https://dziecko.trojmiasto.pl/Jak-zachecic-dziecko-do-zdrowego-odzywiania-n174921.html

  • Jest jedną z najczęstszych zmarszczek mimicznych i, ponieważ pojawia się stosunkowo wcześnie, dodaje nam lat. Na powstawanie lwiej zmarszczki, czyli nieestetycznej bruzdy pomiędzy brwiami, ma wpływ wiele czynników, m.in. nasilona mimika twarzy, palenie papierosów, stres czy nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

    Lwia zmarszczka, inaczej nazywana lwią bruzdą, to nic innego jak pionowa zmarszczka pomiędzy brwiami. Chociaż jest efektem pogłębiającego się procesu starzenia skóry, pojawia się stosunkowo wcześnie, bo około 30. roku życia. Na początku jest delikatną linią, ale z czasem staje się głęboką bruzdą, która dodaje nam lat.

    Lwia zmarszczka - dlaczego i kiedy powstaje?

    Na powstawanie lwiej zmarszczki wpływa zarówno nasilona mimika twarzy, postępujące procesy starzenia skóry, nadmierna ekspozycja na promienie UV, palenie papierosów i stosowanie innych używek, nieodpowiednia pielęgnacja czy po prostu predyspozycje genetyczne.

    Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Lwia-zmarszczka-co-oznacza-i-jak-sie-jej-pozbyc-n174995.html

  • Czy w przedszkolach i szkołach jest za ciepło? Jaka temperatura jest najlepsza dla małych dzieci? Czy dzieci spędzają odpowiednio dużo czasu na zewnątrz w czasie zimy? Jak przekonują pediatrzy, przegrzane maluchy źle znoszą niskie temperatury, szybciej marzną. Przedszkolaki stopniowo przyzwyczajane do przebywania w chłodniejszym środowisku rzadziej chorują i nie odczuwają zmian pogody.

    Czy w przedszkolach i szkołach jest za ciepło?
    Jaka temperatura jest najlepsza dla małych dzieci? Czy dzieci spędzają odpowiednio dużo czasu na zewnątrz w czasie zimy?
    Jak przekonują pediatrzy, przegrzane maluchy źle znoszą niskie temperatury, szybciej marzną. Przedszkolaki stopniowo przyzwyczajane do przebywania w chłodniejszym środowisku rzadziej chorują i nie odczuwają zmian pogody. Świeże powietrze poprawia ich odporność, sprawia, że lepiej śpią, mają większy apetyt i wyładowują nagromadzoną energię podczas zabawy - dlatego tak ważne dla maluchów są zimowe spacery. W tygodniu, kiedy rodzice nie mają takiej możliwości, dzieci powinny korzystać z przedszkolnego ogródka lub parku. Jednak czy tak faktycznie jest?

    Czytaj więcej na: https://dziecko.trojmiasto.pl/Czy-w-przedszkolach-i-szkolach-jest-za-cieplo-Zimowe-spacery-i-drzemki-hartuja-n174656.html

  • Natłok obowiązków i życie w ciągłym biegu sprawia, że coraz częściej doskwiera nam zmęczenie. W pogodni za pieniędzmi, karierą czy po prostu w obliczu szarej codzienności często ignorujemy sygnały, jakie wysyła nam organizm. Tymczasem jedną z fundamentalnych potrzeb każdego człowieka jest odpoczynek fizyczny i psychiczny. Gdy czujemy się cały czas zmęczeni, nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować.

    Natłok obowiązków i życie w ciągłym biegu sprawia, że coraz częściej doskwiera nam zmęczenie. W pogodni za pieniędzmi, karierą czy po prostu w obliczu szarej codzienności często ignorujemy sygnały, jakie wysyła nam organizm. Tymczasem jedną z fundamentalnych potrzeb każdego człowieka jest odpoczynek fizyczny i psychiczny. Gdy czujemy się cały czas zmęczeni, nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować.
    Zespół chronicznego zmęczenia, nazywany także zespołem przewlekłego zmęczenia, jest złożonym zaburzeniem, w trakcie którego czujemy krańcowe wycieńczenie. Występuje ono w sytuacji, gdy odczuwamy długotrwały brak energii, senność lub niski zapał do działania co najmniej przez sześć miesięcy
    - Przewlekłe zmęczenie może występować w wielu chorobach internistycznych. Jedną z najczęstszych jest niedokrwistość, która może być nie tylko chorobą samą w sobie, lecz także objawem innych schorzeń. Dlatego jednym z pierwszych badań, które należy wykonać w przypadku chronicznego zmęczenia, są "zwykłe" badania krwi, w tym morfologia wraz z poziomem żelaza, ferrytyny, jak również witaminy B12 - mówi lek. med. Ewa Zielińska, internista, gastroenterolog z przychodni Medyczna Gdynia.

    Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Chroniczne-zmeczenie-Z-czego-moze-wynikac-n173546.html

  • Menopauza, potocznie określana mianem przekwitania, to szereg procesów w organizmie kobiety pomiędzy okresem prokreacji a początkiem bezpłodności. W praktyce oznacza gwałtowny spadek produkcji żeńskich hormonów płciowych przez jajniki, co powoduje zatrzymanie cyklu menstruacyjnego.

    Menopauza: uczucie osłabienia, wahania i pogorszenie nastroju, uderzenia gorąca, napadowa potliwość czy bezsenność to jedne z uciążliwych objawów, które mogą jej towarzyszyć. O ile do leczenia ciężkich postaci tzw. klimakterium wykorzystuje się terapię hormonalną, o tyle standardowe objawy menopauzy można łagodzić także domowymi sposobami czy suplementami roślinnymi.
    Menopauza, potocznie określana mianem przekwitania, to szereg procesów w organizmie kobiety pomiędzy okresem prokreacji a początkiem bezpłodności. W praktyce oznacza gwałtowny spadek produkcji żeńskich hormonów płciowych przez jajniki, co powoduje zatrzymanie cyklu menstruacyjnego. Przyjmuje się, że menopauza dotyczy kobiet w przedziale wiekowym od 45 do 55 roku życia, jednak dokładny czas jej wystąpienia zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu.

    Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Menopauza-jak-sobie-z-nia-radzic-Jak-lagodzic-objawy-menopauzy-n173362.html

  • Wiele osób nie wie, jak pogodzić zdrowe odżywianie ze smakiem tradycyjnych świąt, by w ciągu kilku dni nie przekreślić efektów wielomiesięcznych wyrzeczeń, budowania zdrowych nawyków lub walki o własne zdrowie.
    Jeśli na co dzień odżywiamy się zdrowo, to odstępstwa od diety w wigilię i dwa dni świąt nie odbiją się negatywnie na naszej sylwetce.

    Aby przytyć 2 kilogramy w 3 dni, musielibyśmy dostarczyć dodatkowych 14 tys. kalorii, co jest równoznaczne ze zjedzeniem 67,5 porcji klasycznego świątecznego keksu. Niektórzy jednak odnotowują wzrost masy ciała w okresie świątecznym - przekonuje dietetyk. Suto zastawione stoły, na których nie brakuje tłustych i ciężkostrawnych potraw, sałatek z majonezem, ciast czy alkoholu, to wręcz jeden z symboli nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Dla osób, które są na diecie odchudzającej, to wyjątkowo trudny czas. Jak zatem przetrwać świąteczne biesiadowanie, by nie przytyć?

    Czytaj więcej na:

    https://zdrowie.trojmiasto.pl/Jak-przetrwac-swieta-na-diecie-To-nie-czas-na-liczenie-kalorii-n173621.html

  • Presja społeczeństwa spowodowana modą na szczupłą sylwetkę czy indywidualna chęć przywrócenia wyglądu ciała sprzed ciąży - niezależnie od tego, jakie są powody, wiele kobiet chce możliwie jak najszybciej po porodzie rozpocząć pracę nad powrotem do dawnej formy.

    Presja społeczeństwa spowodowana modą na szczupłą sylwetkę czy indywidualna chęć przywrócenia wyglądu ciała sprzed ciąży - niezależnie od tego, jakie są powody, wiele kobiet chce możliwie jak najszybciej po porodzie rozpocząć pracę nad powrotem do dawnej formy. Tymczasem każda z rodzących kobiet powinna wracać do dawnej sylwetki w swoim rytmie, adekwatnie do stanu zdrowia, indywidualnego przebiegu porodu czy stanu aktywności fizycznej przed ciążą lub w jej trakcie.

    Ciało kobiety podczas ciąży zmienia się nieustannie przez dziewięć miesięcy i trudno oczekiwać, że powrót do formy sprzed ciąży nastąpi jak za dotknięciem magicznej różdżki chwilę po porodzie. O ile powrót do codziennych czynności następuje około dwie godziny po tzw. kontakcie skóra do skóry w przypadku porodu naturalnego lub wraz z ustępowaniem znieczulenia przy cesarskim cięciu, o tyle na pełny powrót do formy i intensywnych ćwiczeń trzeba będzie jeszcze poczekać. Każda kobieta powinna wracać do formy w swoim tempie, słuchając swojego ciała i szanując jego możliwości, bez pośpiechu.

    Czytaj więcej na:
    https://dziecko.trojmiasto.pl/Jak-wrocic-do-formy-po-ciazy-i-porodzie-n172986.html

  • Od 28 listopada 2022 roku uruchomiliśmy możliwość rejestracji online na wizyty u naszych lekarzy w Medycznej Gdyni.
    Rejestracja online jest dostępna na naszej stronie internetowej www.medycznagdynia.pl
    W dalszym ciągu rejestracja na wizyty odbywa się także – telefonicznie, mailowo, przez portal ZnanyLekarz.pl 
    oraz bezpośrednio w Rejestracji zarówno w Oddziale Głównym (ul. Władysława IV 59) i Oddziale B (ul. Bema 16/2)

    Od 28 listopada 2022 roku uruchomiliśmy możliwość rejestracji online na wizyty u naszych lekarzy w Medycznej Gdyni.
    Rejestracja online jest dostępna na naszej stronie internetowej www.medycznagdynia.pl

             

               

         

     

  • Szanowne Pacjentki! Do grona naszych specjalistów dołączyła dr Magdalena Krajewska-Nita.
    Pani doktor przede wszystkim specjalizuje się w prowadzeniu pacjentek w ciąży z podejrzeniem lub zdiagnozowaną cukrzycą ciążową. Serdecznie zapraszamy wszystkie ciężarne pacjentki na konsultacje w kierunku cukrzycy ciążowej.

    Szanowne Pacjentki! Do grona naszych specjalistów dołączyła dr Magdalena Krajewska-Nita.
    Pani doktor przede wszystkim specjalizuje się w prowadzeniu pacjentek w ciąży z podejrzeniem lub zdiagnozowaną cukrzycą ciążową.

    Cukrzyca ciążowa (cukrzyca ciężarnych) to stan podwyższonego poziomu glukozy  we krwi, pojawiający się u kobiet w ciąży, które dotąd nie miały stwierdzonej cukrzycy. 
    Cukrzyca ciążowa to aktualnie jedno z najczęściej występujących powikłań w czasie ciąży, występuje u ok. 3-10% ciężarnych. Rozpoznanie stawia się zwykle pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży, po wykonaniu doustnego testu obciążenia glukozą (OGTT).

    Główną przyczyną cukrzycy ciążowej są zaburzenia hormonalne. 

    Czynniki ryzyka to m.in. otyłość kobiety przed ciążą, insulinooporność, wiek ciężarnej powyżej 35 lat, cukrzyca typu 2 w bliskiej rodzinie (rodzice, rodzeństwo ciężarnej), zespół policystycznych jajników.

    Właściwe rozpoznanie zaburzeń metabolizmu węglowodanów w ciąży pozwala na rozpoczęcie leczenia i uniknięcie powikłań u matki i dziecka. 

    Leczenie rozpoczyna się zwykle od diety cukrzycowej i samodzielnego monitorowania glikemii przez pacjentki. Jeśli leczenie dietetyczne nie przyniesie oczekiwanych skutków lub wraz z rozwojem ciąży, stanie się niewystarczające, wówczas wprowadza się insulinoterapię. 

    Serdecznie zapraszamy wszystkie ciężarne pacjentki na konsultacje w kierunku cukrzycy ciążowej do dr Magdaleny Krajewskiej - Nity 

  • Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że do grona naszych specjalistów w październiku bieżącego roku, dołączyła dr n. med. Dominika Myślicka. Psychiatra dziecięcy z wieloletnim doświadczeniem pracy z dziećmi. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z konsultacji.

    Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że do grona naszych specjalistów w październiku bieżącego roku, dołączyła dr n. med. Dominika Myślicka. Psychiatra dziecięcy z wieloletnim doświadczeniem pracy z dziećmi.

    dr n. med. Dominika Myślicka

    Jest absolwentką Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z 2004r, posiada tytuł doktora nauk medycznych, specjalisty psychiatrii dorosłych oraz specjalisty psychiatrii dzieci i młodzieży. Pracuje w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich . Poza tym pełni funkcję zaprzysiężonej biegłej sądowej w dziedzinie psychiatrii. Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując między innymi na oddziałach ogólnopsychiatrycznych, leczenia uzależnień, poradniach zdrowia psychicznego, ośrodkach dla dzieci z autyzmem, domach pomocy społecznej.

    Serdecznie zapraszamy do skorzystania z konsultacji.

  • Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że poszerzamy grono naszych Specjalistów. 
    Od 15 sierpnia będzie możliwość umówienia się na wizytę, badania i/lub zabiegi do gastroenterologa.

    Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że poszerzamy grono naszych Specjalistów. 
    Od 15 sierpnia będzie możliwość umówienia się na wizytę, badania i/lub zabiegi do gastroenterologa.

    Nasi nowi specjaliści:
    lek. Dariusz Kleczkowski - gastroenterolog
    dr n. med. Marek Horyński - gastroenterolog

    Poszerzamy również zakres wykonywanych badań:

    KOLONOSKOPIA
    Kolonoskopia jest badaniem wykonywanym przez lekarza gastroenterologa, które może być procedurą diagnostyczną lub terapeutyczną. Kolonoskopia jest jednym z badań przesiewowych, umożliwiającym wykrycie między innymi raka jelita grubego. Podczas kolonoskopii możliwe jest również usuwanie polipów.

    GASTROSKOPIA
    Badanie przeprowadza lekarz gastroenterolog. Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka pokarmowego, które umożliwia lekarzowi ocenę błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy. 
    Badanie umożliwia rozpoznanie schorzeń takich jak choroba wrzodowa lub choroba refluksowa przełyku.Gastroskopię wykorzystuje się także w celach terapeutycznych np. przy opaskowaniu żylaków przełyku.

    TEST ODDECHOWY NA HELIKOBAKTER PYLORII
    Test oddechowy wykrywający Helicobacter pylori jest nieinwazyjnym badaniem służącym do stwierdzenia zakażania tą bakterią. Wyniki są dostępne od razu po przeprowadzeniu testu.
    Test oddechowy ma wysoką wartość diagnostyczną i jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Wyniki dostępne są bezpośrednio po wykonaniu badania.

    Serdecznie zapraszamy!

  • Udar cieplny to niestety bardzo częsta letnia przypadłość, która w upalne dni dotyka przede wszystkim dzieci. Latem wszyscy ciągną do słońca, jednak zdarza się, że rodzice nie przemyślą sytuacji - jedna warstwa za dużo, zakrywanie wózka pieluchą tetrową czy niespakowanie wody stanowią najcięższe grzechy.

    Udar cieplny to niestety bardzo częsta letnia przypadłość, która w upalne dni dotyka przede wszystkim dzieci. Latem wszyscy ciągną do słońca, jednak zdarza się, że rodzice nie przemyślą sytuacji - jedna warstwa za dużo, zakrywanie wózka pieluchą tetrową czy niespakowanie wody stanowią najcięższe grzechy.

    Przy bezchmurnej pogodzie słońce potrafi błyskawicznie dogrzać, a czasem i przegrzać, szczególnie w ostatnich dniach upały nie dają o sobie zapomnieć.

    Sezon udarowy rozpoczął się wraz z ostatnimi upalnymi dniami - w lipcu i sierpniu Szpitalne Oddziały Ratunkowe obserwują wzmożoną liczbę przyjęć pacjentów z objawami przegrzania.

    Czytaj więcej na:
    https://dziecko.trojmiasto.pl/Udar-sloneczny-jakie-grzechy-popelniaja-rodzice-n167930.html

  • Lekarze zwracają uwagę, że pacjenci, bardziej wierzą telewizyjnej reklamie czy sąsiadce, a nie wytycznym przedstawionym podczas wizyty. "W praktyce lekarza POZ często dochodzi do nieprzestrzegania naszych zaleceń. Niestety zaburza to prawidłowy tok leczenia i może doprowadzić do powikłań" - wypowiedź dr Joanny Majorkiewicz-Zdziebło.

    Lekarze zwracają uwagę, że pacjenci, szczególnie w wieku senioralnym, bardziej wierzą telewizyjnej reklamie czy sąsiadce, a nie wytycznym przedstawionym podczas wizyty. - W praktyce lekarza POZ często dochodzi do nieprzestrzegania naszych zaleceń. Niestety zaburza to prawidłowy tok leczenia i może doprowadzić do powikłań - słyszymy w gdyńskiej przychodni.

    Na nadciśnienie, na cholesterol, na miażdżycę czy na trawienie - gama leków, jakie przyjmują seniorzy jest bardzo szeroka. Każdego dnia osoby, które są często przewlekle chore lub po prostu muszą kontrolować parametry zdrowia, łykają od kilku do nawet kilkunastu tabletek. Niekiedy trudno się w tym połapać, natomiast inną kwestią jest fakt, że chorzy niekiedy rezygnują z zaleceń i starają się trochę na własną rękę kontynuować terapię.

    Czytaj więcej na:
    https://zdrowie.trojmiasto.pl/Najlepsze-leki-to-te-ktore-bierze-sasiadka-n167987.html

  • Szanowni Państwo! 
    Nieustannie się rozwijamy. 
    Dbając o najwyższą jakość wykonywanych badań, Przychodnia Medyczna Gdynia zakupiła nowy aparat do badań kapilaroskopowych.
    Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

    Kapilaroskopia jest podstawowym badaniem diagnostycznym do oceny mikrokrążenia oraz przyczyn objawu Raynauda czyli napadowego ziębnięcia oraz blednięcia/sinienia palców rąk i stóp. Objaw ten jest bardzo częsty, dotyczy nawet 10-15% populacji i najczęściej jest pierwotny tzn. niezwiązany z inną chorobą, należy jednak pamiętać, że może być zwiastunem układowej choroby tkanki łącznej – twardziny układowej, tocznia rumieniowatego układowego czy zapalenia skórno-mięśniowego. 

    INNE WSKAZANIA DO BADANIA:
    - neuropatie obwodowe
    - owrzodzenia skóry, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry
    - cukrzyca, miażdżyca
    - przewlekła niewydolność naczyń żylnych

    PRZYGOTOWANIE DO BADANIA:
    Około 2-3 tygodnie przed badaniem należy zaprzestać wszelkich czynności mogących prowadzić do przerwania ciągłości „skórek” palców rąk tj. zabiegi manicure, wycinanie „skórek”. Ok 2 godziny przed zabiegiem nie należy również pić kawy i palić papierosów. UWAGA! przed badaniem należy zmyć lakier z paznokci, usunąć paznokcie hybrydowe, żelowe itp.

    PRZEBIEG BADANIA:
    Badanie polega na nałożeniu kropli olejku immersyjnego na wały paznokciowe palców II-V obu rąk. Przeprowadzane jest za pomocą wideokapilaroskopu, co pozwala na cyfrową dokumentację obrazów i przedstawienie Pacjentowi zmian naczyniowych na monitorze komputera. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, w związku z tym od razu można wrócić do codziennych czynności. Badanie trwa około 15-20 minut.

    CZAS TRWANIA BADANIA:
    Badanie trwa ok 15-20 minut.

    Zapraszamy do zapisów na badanie w Naszej Przychodni.

  • Mężczyźni ciągle boją się wizyty u urologa?
    Niektórzy specjaliści obserwują pozytywne zmiany, kiedy pacjenci w sposób świadomy przychodzą do gabinetu i szukają pomocy nie tylko w kwestiach czysto leczniczych, ale również estetycznych i zwiększających komfort życia.

    Mężczyźni ciągle boją się wizyty u urologa?
    Niektórzy specjaliści obserwują pozytywne zmiany, kiedy pacjenci w sposób świadomy przychodzą do gabinetu i szukają pomocy nie tylko w kwestiach czysto leczniczych, ale również estetycznych i zwiększających komfort życia.

    Od wielu lat dużo dzieje się w przestrzeni medialnej w temacie profilaktyki chorób piersi i raka szyjki macicy. Motyw diagnostyki jest obecny zarówno podczas cyklicznych wydarzeń, jak i kampanii edukacyjnych organizowanych nie tylko w październiku. W przypadku tzw. męskich nowotworów również obserwujemy nowe inicjatywy, jednak cały czas jest wiele do zrobienia w zakresie przełamywania tabu.

    Czytaj więcej na:
    https://zdrowie.trojmiasto.pl/Mezczyzni-ciagle-boja-sie-wizyty-u-urologa-n167228.html