Historia aktualności

 • Pierwszy rok życia dziecka jest okresem intensywnych zmian, w którym mały człowiek przekształca się z nieporadnego noworodka w niemowlaka, który nabywa coraz więcej zdolności ruchowych, wypowiada pierwsze słowa i rozumie proste polecenia rodziców. Chociaż rozwój każdego dziecka przebiega w indywidualnym tempie, warto monitorować jego przebieg, by jak najszybciej wykryć ewentualne nieprawidłowości. Jak ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo?

  Choć każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju, to istnieją określone ramy dotyczące rozwoju dziecka, które miesiąc po miesiącu i etap po etapie pozwalają rodzicom oceniać postępy swoich pociech i wykrywać ewentualne zaburzenia rozwojowe.

  Pierwsza ocena prawidłowego rozwoju dokonywana jest tuż po narodzinach, co daje wstępną informację, czy powinno zostać zakwalifikowane do częstszego nadzoru pediatry celem regularnej i bardziej skrupulatnej oceny stanu zdrowia i rozwoju noworodka.

  - Ocena w skali Apgar oraz ocena odruchów noworodkowych jest bardzo ważna dla pediatry lub neonatologa - pozwala na określenie nam stopnia przystosowania dziecka do życia poza organizmem matki, jak również podjęcie decyzji o działaniach nagłych, jeśli to potrzebne. Postęp medycyny pozwolił też na ocenę rozwoju dziecka i wykrycie nieprawidłowości już w trakcie życia płodowego - mówi lek. Magdalena Krajewska-Nita, pediatra i diabetolog dziecięcy z przychodni Medyczna Gdynia.

  Najważniejszy pierwszy rok

  Pierwszy rok życia dziecka oraz przebieg porodu pozwala określić tempo rozwoju i wykryć nieprawidłowości lub ryzyko ich wystąpienia w przyszłości. To w tym czasie nabywanie nowych umiejętności odbywa się w najszybszym tempie, dlatego tak ważne jest monitorowanie osiągnięć niemowląt.

  - Do prawidłowego funkcjonowania dziecko powinno przejść wszystkie etapy rozwoju mowy, czynności ruchowych, słuchu, wzroku - dodaje lek. Magdalena Krajewska-Nita. - Jeżeli mimo upływu czasu nie zauważamy u dziecka postępów czy to w zakresie ruchowym, rozwoju mowy, koordynacji, należy udać się do specjalisty.

  Na jakie problemy zwracać uwagę?

  - Jednym z problemów, z jakim zgłaszają się rodzice do gabinetu, jest niewłaściwy przyrost masy ciała, co ma związek z nieprawidłowościami odruchu ssania, ulewaniem, nadwrażliwością pokarmową, może mieć związek też z chorobami układu pokarmowego - wymienia lek. Magdalena Krajewska-Nita.

  Bodźcem do działania powinno być także zaobserwowanie asymetrii ułożenia główki i asymetrii ruchowej, układanie się na jednej stronie, brak utrzymywania kontaktu wzrokowego, a także apatii i wszelkich odmienności w zachowaniu dziecka. Wiele z tych nieprawidłowości można skorygować odpowiednią terapią, zwłaszcza fizjoterapeutyczną.

  Czytaj więcej na: https://dziecko.trojmiasto.pl/Jak-ocenic-prawidlowy-rozwoj-dziecka-n181012.html

   

 • Problemy z krążeniem, czyli nieprawidłowy przepływ krwi, powodują różne objawy, takie jak: zmiany temperatury dłoni i stóp, obrzęki, ciężkość nóg, duszności czy osłabienie. W zależności od stopnia zaawansowania problemów z krążeniem lekarze dobierają odpowiednie leki, zabiegi laserowe czy operacje. Najważniejsze, by możliwie jak najszybciej po zaobserwowaniu typowych symptomów zgłosić się do lekarza.

  W wykrywaniu niewydolności krążenia duże znaczenie ma profilaktyka i obserwowanie swojego organizmu.

  Przy chorobach układu krążenia ważne jest wczesne rozpoczęcie leczenia

  - Niezmierne ważne w przebiegu chorób układu krążenia jest wczesne rozpoczęcie leczenia, co zapobiega rozwojowi powikłań i jednocześnie przyczynia się do wydłużenia życia pacjentów - mówi lek. Hubert Białasiewicz, internista z przychodni Medyczna Gdynia.

  Ponieważ u wielu chorych nie występują objawy takie jak bóle głowy czy szybkie odczuwanie zmęczenia, osoby zdrowe powinny kontrolować ciśnienie tętnicze co najmniej raz w roku. W zapobieganiu chorób układu krążenia pomaga także prowadzenie zdrowego stylu życia: stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, unikanie używek i dbanie o regularną aktywność fizyczną. Duże znaczenie w przypadku tego rodzaju schorzeń ma ograniczenie sodu w diecie.

  Sól znacząco przyczynia się do rozwoju nadciśnienia tętniczego

  - Chlorek sodu, czyli sól kuchenna, jest obecnie jednym z częściej spotykanych składników produktów żywnościowych, niestety przyczynia się znacząco do rozwoju nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia - dodaje lek. Hubert Białasiewicz.

  Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Jak-rozpoznac-problemy-z-krazeniem-Choroby-ukladu-krazenia-i-leczenie-n178658.html

   

   

 • Stres jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. W momencie wystąpienia nerwowej sytuacji organizm zaczyna produkować hormony stresu, które mają za zadanie pomóc w uporaniu się z trudnościami. Chociaż krótkotrwałe działanie stresu nie jest szkodliwe, to problem pojawia się, gdy trwa to długo. Zlekceważenie wpływu hormonów stresu może prowadzić do poważnych chorób, m.in. otyłości, nadciśnienia oraz problemów z układem krążenia.

  W momencie wystąpienia trudnych lub nerwowych wydarzeń w życiu hormony stresu pomagają zapewnić równowagę i prawidłowe funkcjonowanie. Krótkotrwały stres mobilizuje, pobudza i motywuje do działania lub podejmowania decyzji, zwiększa efektywność organizmu, a nawet może wywoływać poczucie euforii.

  - Stres jest reakcją naszego ustroju na obciążające go bodźce, reakcją, która w chwili nagłych zagrożeń, destabilizacji fizjologicznych, wydarzeń w otoczeniu ma znaczenie pozytywne, natomiast w działaniu przewlekłym prowadzi zawsze do wyniszczenia i negatywnych konsekwencji zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego - mówi lek. Magdalena Krajewska-Nita z przychodni Medyczna Gdynia.

  Jak działają hormony stresu?

  W momencie wystąpienia sytuacji stresowych organizm produkuje adrenalinę, noradrenalinę i kortyzol, które trafiają do krwi. W pierwszej kolejności organizm wydziela adrenalinę, a w przypadku stresu, który trwa dłużej niż dziesięć minut, organizm zaczyna wydzielać kortyzol.

  - W tej reakcji stresowej bierze udział szereg mechanizmów związanych z naszym systemem neurohormonalnym. Najważniejsze są hormony przysadki, kory i rdzenia nadnerczy, m.in. glikokortykosteroidy, adrenalina, noradrenalina, jak i gruczołu tarczowego - dodaje lek. Magdalena Krajewska-Nita.

  W stanie spoczynku poziom hormonów stresu jest niewielki, ale pod wpływem stresu wydzielanie ich wzrasta, co przekłada się na zwiększone ciśnienie krwi i tętno, a także zmniejszoną wrażliwość na bodźce bólowe. Długotrwałe działanie stresu powoduje wyczerpanie organizmu i prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

  Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Hormony-stresu-Kiedy-szkodza-a-kiedy-pomagaja-n176412.html

   

   

 • Nadciśnienie tętnicze dotyka co trzecią dorosłą osobę w Polsce, a wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z problemu, bo choroba rozwija się w ukryciu. W leczeniu nadciśnienia, oprócz farmakoterapii, ważną rolę odgrywa dieta bogata w potas i uboga w sód, rezygnacja z używek oraz dążenie do prawidłowej masy ciała.

  - Nadciśnienie tętnicze w Polsce dotyczy ok. 30 proc. dorosłych pacjentów. Częściej chorują mężczyźni. Choroba dotyczy tętnic w całym organizmie. Nadciśnienie tętnicze może nagle spowodować m.in. zawał serca, udar mózgu, ślepotę czy też uszkodzenie nerek - mówi dr n. med. Jolanta Bober z przychodni Medyczna Gdynia.

  Nadciśnienie tętnicze - kiedy wzrasta ryzyko?

  Z nadciśnieniem tętniczym mamy do czynienia, gdy wysokość ciśnienia wynosi powyżej 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz powyżej 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Problemu nie należy bagatelizować, ponieważ wraz ze wzrostem ciśnienia rośnie ryzyko zapadalności na inne choroby układu krążenia: udar, zawał serca czy chorobę tętnic obwodowych. Nadciśnieniu tętniczemu sprzyja otyłość, stres, brak aktywności fizycznej, zła dieta czy palenie papierosów, dlatego w profilaktyce ogromne znaczenie ma prowadzenie zdrowego stylu życia, w tym odpowiednia dieta.

  Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Nadcisnienie-tetnicze-Jak-rozpoznac-i-leczyc-Jakie-znaczenie-ma-dieta-n176196.html

   

   

 • Apteczka niemowlaka to obowiązkowe wyposażenie domu, ale także niezbędny zestaw produktów, które powinniśmy ze sobą zabierać na każdy wyjazd z dzieckiem. O ile domową apteczkę można łatwo i szybko uzupełnić, o tyle na wyjazd, zwłaszcza dłuższy, warto odpowiednio przemyśleć, co mogłoby się przydać naszemu niemowlakowi.

  Domowa apteczka. Co powinno w niej być?

  W domowej apteczce nie powinno zabraknąć leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dla niemowląt, np. paracetamolu, środków łagodzących objawy przeziębienia: aerozolu do stosowania w jamie ustnej i środków pomocniczych przy katarze, inhalatora lub nebulizatora, roztworu soli fizjologicznej, soli morskiej, np. Marimer Baby, termometru.

  - Moim zdaniem nie należy kupować i przechowywać leków na zapas. Na pewno warto mieć w domu lek przeciwgorączkowy, taki jak paracetamol lub ibuprofen, pamiętając jednakże o tym, że u dzieci poniżej 3. miesiąca życia gorączka może świadczyć o poważnej chorobie, zagrażającej zdrowiu lub życiu, i zawsze wymaga konsultacji z lekarzem - przestrzega mówi lek. Piotr Komarnicki, neonatolog, pediatra z przychodni Medyczna Gdynia.

  Domową apteczkę warto także wyposażyć w doustne leki zapobiegające odwodnieniu przy biegunce oraz czopki glicerynowe pomocne przy zaparciach, a także probiotyk.

  - Pozostałe leki powinno się zakupić i stosować dopiero po konsultacji z pediatrą - dodaje lek. Piotr Komarnicki.

  Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Apteczka-niemowlaka-Tego-nie-powinno-w-niej-zabraknac-n179737.html

   

   

 • Reaguje płaczem, jest także bardzo rozkojarzone, a często nawet nadpoubudliwe. Zwykle trudno takie dziecko uspokoić. Jak rozpoznać przebodźcowanie u dziecka? Czy dorosli też są na nie narażeni? 

  Przebodźcowanie jest stanem, kiedy mózg człowieka nie daje rady przetworzyć wszystkich informacji, które docierają do niego z różnych źródeł. Takie przeciążenie sensoryczne jest kwestią indywidualną, dlatego czynniki, które je wyzwalają, mogą się różnić w zależności od człowieka i jego charakteru.

  Chociaż przebodźcowanie może dotyczyć każdego, bez względu na wiek lub stan zdrowia, to najczęściej zauważalne jest u dzieci, które jeszcze nie znają swojego organizmu.

  Przebodźcowanie u dziecka - jak je wyeliminować?

  Żeby uniknąć przebodźcowania, ważne jest dbanie o higienę stylu życia dziecka, zwłaszcza o równowagę pomiędzy odpoczynkiem a aktywnością.

  - Jeśli pozwalamy, by dziecko bawiło się do późnych godzin wieczornych, to nie oczekujmy, że bezpośrednio po nich dziecko zaśnie. W przypadku rozregulowanego rytmu pomocne mogą okazać się kąpiele relaksacyjne w ziołach, np. w rumianku lub kopru, stosowanie olejków eterycznych, zwłaszcza z lawendy, czy wieczorne masaże stóp dziecka, które działają kojąco i wzmacniają więź emocjonalną - wyjaśnia dr Elżbieta Czarzasta.

  Warto zadbać o regularne spędzanie czasu na łonie natury, zmniejszyć czas korzystania z elektroniki, a w przypadku wizyty gości zapewnić dziecku miejsce, w którym będzie mogło odpocząć w ciszy. Ważnym remedium na przebodźcowanie jest wsparcie dorosłych i bliskość. Najlepiej jeśli w trakcie wyciszenia towarzyszy dziecku rodzic, który je przytuli lub poczyta książkę.

  Przebodźcowanie u dorosłych

  Pamiętajmy jednak, że przebodźcowanie nie dotyczy wyłącznie dzieci, ale może także występować u dorosłych. Nadmiar bodźców napływający do nas ze środowiska zewnętrznego utrudnia codzienne funkcjonowanie.

  - Jeśli zauważymy u nas problem z koncentracją, uwagą, ogólnym zniecierpliwieniem, stresem, silnym niepokojem oraz nagłymi napadami złości, należałoby spróbować zmniejszyć napięcie w organizmie - mówi mgr Wiktoria Kwidzińska, psycholog z przychodni Medyczna Gdynia.

  Duży wpływ na nasze samopoczucie mają m.in. bodźce wywoływane przez użytkowanie urządzeń emitujących niebieskie światło, takich jak: telefon, laptop czy telewizor, dlatego zwłaszcza po powrocie z pracy warto ograniczyć korzystanie z nich.

  - O ile jest to możliwe, w walce z przestymulowaniem pomocne jest dostosowanie miejsca pracy do osobistych preferencji, aby zmniejszyć ilość napływających bodźców. Badania potwierdzają, że skuteczną praktyką są także ćwiczenia o charakterze relaksującym, np. joga, medytacja i ćwiczenia oddechowe - dodaje Wiktoria Kwidzińska.

  Dużą rolę odgrywa także regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Możemy również dotlenić nasz organizm poprzez spacer. Na koniec dnia także dorośli powinni zadbać o swoją wieczorną rutynę i jakość snu.

  Czytaj więcej na: https://biznes.trojmiasto.pl/Placz-rozdraznienie-i-nadpobudliwosc-Kiedy-dziecko-jest-przebodzcowane-n178775.html

   

   

 • Ząbkowanie to jeden z etapów rozwoju niemowląt. Skutkuje dyskomfortem u dzieci i zaniepokojeniem rodziców. Silny ból i podrażnienie dziąseł może powodować m.in. zmniejszenie apetytu, drażliwość, ulewanie czy nawet wymioty. Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania?

  Ząbkowanie u niemowląt - dlaczego jest bolesne?

  - Odczuwanie bólu przez człowieka jest sprawą indywidualną i zależy m.in. od tzw. progu bólowego, czyli od najmniejszego natężenia bodźca bólowego wywołującego odczucie bólu. Przez długi czas uważano, że noworodki i niemowlęta nie odczuwają bólu, jednak szczegółowe obserwacje dowiodły, że to występuje w każdym okresie życia, również w okresie płodowym i ze względu na niższy próg bólowy u dzieci ból może być odczuwany intensywniej - wyjaśnia lek. Piotr Komarnicki, neonatolog, pediatra z przychodni Medyczna Gdynia.

  Dolegliwości niemowląt podczas ząbkowania zależą m.in. właśnie od ich progu bólowego, ale także od tego, który ząb się wyrzyna. Najbardziej bolesnym momentem ząbkowania jest wyrzynanie się trójek, czyli tzw. zębów ocznych. Ma to miejsce pomiędzy 16. a 22. miesiącem życia dziecka.

  Co pomaga na ząbkowanie?

  Łagodzenie dolegliwości bólowych może mieć formę farmakologiczną lub niefarmakologiczną.

  - Do farmakologicznych metod łagodzenia bólu należą: Ibuprofen lub paracetamol podawane doustnie przy silnych dolegliwościach bólowych lub miejscowe leki znieczulające - żele na ząbkowanie przy objawach o mniejszym nasileniu - dodaje lek. Piotr Komarnicki.

  Przy mniejszym bólu pomocny może także okazać się delikatny nacisk wywołany przez używanie gryzaków, np. popularnego grzybka z wypustkami, grzechotek wypełnionych wodą lub żelem czy specjalnych smoczków, zwłaszcza jeśli wcześniej je schłodzimy. Możemy podać dziecku także zwilżoną pieluchę tetrową, która będzie bezpieczna do gryzienia, ale na chwilę odwróci uwagę dziecka od bólu. Dużym wsparciem jest także czuły dotyk i bliskość rodziców.

  - Zawsze warto zaczynać od metod niefarmakologicznych, jednakże przy silnych dolegliwościach bólowych należy podawać leki przeciwbólowe, ponieważ przewlekły, nieleczony ból osłabia organizm i może prowadzić do spadku odporności i objawów infekcji u dziecka - przestrzega lek. Piotr Komarnicki.

  Czytaj więcej na: https://dziecko.trojmiasto.pl/Zabkowanie-u-dziecka-Jakie-sa-objawy-i-jak-zlagodzic-bol-n178266.html

   

   

 • W związku z rozwojem przychodni Medyczna Gdynia, z przyjemnością informujemy, że od 6 czerwca 2023 roku otwieramy nowy Oddział Naszej Przychodni w Gdyni przy ul. Stefana Batorego 9/U3.
  W Oddziale C będzie przyjmowało 11 specjalistów z zakresu dermatologii, chirurgii, ginekologii, laryngologii, neurologii, ortopedii i psychiatrii oraz lekarze wykonujący zabiegi medycyny estetycznej. 
  Oddział C będzie się mieścił 1,1 km od Oddziału Głównego.

  DRODZY PACJENCI!
  W związku z rozwojem Medycznej Gdyni, z przyjemnością informujemy, że od 6 czerwca 2023 roku otwieramy nowy Oddział Naszej Przychodni w Gdyni przy ul. Stefana Batorego 9/U3.

  W Oddziale C będzie przyjmowało 11 specjalistów:

  DERMATOLOG
  lek. Rafał Sługocki
  lek. Beata Wańczyk-Dręczewska
  lek. Marta Taube

  CHIRURG
  lek. Natalia Spychalska

  CHIRURG ONKOLOG
  lek. Natalia Spychalska

  GINEKOLOG
  lek. Katarzyna Hytry
  dr n.med. Aleksandra Ohler

  LARYNGOLOG
  lek. Martyna Klecha
  lek. Kamil Wietecha

  NEUROLOG
  lek. Iwo Sługocki

  ORTOPEDA
  dr n.med. Paweł Król

  PSYCHIATRA
  lek. Michał Pastuszak

  MEDYCYNA ESTETYCZNA
  lek. Martyna Klecha
  lek. Izabela Maćkowska
  lek. Beata Wańczyk-Dręczewska
  lek. Marta Taube

  Powyżej wymienieni specjaliści od 6 czerwca 2023 będą przyjmować TYLKO w Oddziale C.

  Rejestracja na wizyty będzie odbywała się tak jak dotychczas – telefonicznie, mailowo, przez Rejestrację on-line na naszej stronie www.medycznagdynia.pl , przez portal ZnanyLekarz.pl oraz bezpośrednio w Rejestracji zarówno w Oddziale Głównym (ul. Władysława IV 59), Oddziale B (ul. gen. J. Bema 16/2) i Oddziale C (ul. S. Batorego 9/U3).

  We wszystkich oddziałach, tj. Oddziale Głównym, Oddziale B i Oddziale C będzie możliwa rejestracja do wszystkich lekarzy, niezależnie w którym Oddziale przyjmuje dany lekarz.

  TRASA Z PRZYCHODNI MEDYCZNA GDYNIA ODDZIAŁ GŁÓWNY DO PRZYCHODNI MEDYCZNA GDYNIA ODDZIAŁ B i C

   

   

 • W dniu 05.05.2023 została podpisana umowa na „Świadczenie usług zdrowotnych w zakresie prowadzenia Szkoły Rodzenia w ramach finansowanego ze środków UNICEF projektu wsparcia działań związanych z kryzysem ukraińskim i reagowaniem na sytuację uchodźców w Gdyni”. W imieniu Gdyńskiego Centrum Zdrowia umowę podpisała dyrektor Anna Melki, a ze strony realizatora Przychodni Medyczna Gdynia – Wiceprezes Miron Walaszczyk.

               

  W dniu 05.05.2023 została podpisana umowa na „Świadczenie usług zdrowotnych w zakresie prowadzenia Szkoły Rodzenia w ramach finansowanego ze środków UNICEF projektu wsparcia działań związanych z kryzysem ukraińskim i reagowaniem na sytuację uchodźców w Gdyni”. W imieniu Gdyńskiego Centrum Zdrowia umowę podpisała dyrektor Anna Melki, a ze strony realizatora Przychodni Medyczna Gdynia – Wiceprezes Miron Walaszczyk.

  Przychodnia Medyczna Gdynia będzie realizowała projekt, którego celem jest przygotowywanie kobiet ukraińskojęzycznych do porodu i opieki nad niemowlęciem. Wsparcie w formie spotkań indywidualnych i grupowych będzie odbywać się stacjonarnie na terenie Gdyni lub online.

  Więcej informacji na stronie akcji PRIVIT MAMO

  Jest to kolejne działanie na terenie naszego miasta realizowane przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

   

 • Siemię lniane - dlaczego warto stosować? To po prostu nasiona lnu pospolitego, czyli małe ziarenka o ogromnym znaczeniu dla zdrowia. Ze względu na cenne właściwości odżywcze, wspomaganie w leczeniu wielu chorób i ogólne korzystne działanie na organizm zaliczane są do superfoods, czyli produktów o potwierdzonym wsparciu dla zdrowia. Jak jeść i pić siemię lniane? Jakie właściwości mają te nasiona?

  Siemię lniane - na co ma wpływ?

  Siemię lniane jest sprzymierzeńcem w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej kobiet i układu pokarmowego przez tworzenie uszczelniającej bariery ochronnej żołądka. Działa łagodząco na refluks. Ma pozytywny wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci. Zawarty w nim błonnik pokarmowy przedłuża uczucie sytości i oddziałuje na zachodzące w organizmie procesy metaboliczne.

  - Nasiona lnu zwyczajnego zawierają związki roślinne o działaniu przeciwzapalnym, co jest korzystne w łagodzeniu objawów chorób zapalnych, takich jak choroba Crohna czy reumatoidalne zapalenie stawów - wymienia mgr Klaudia Pieniążek, dietetyk z przychodni Medyczna Gdynia.

  (...)

  Zawartość siemienia lnianego

  Jest bogate nie tylko w kwasy omega-3, ale także inne składniki odżywcze: witaminy z grupy B, A, D, E ,K, kwas foliowy, fosfor, magnez, potas, sód, wapń, żelazo, selen cynk, miedź, mangan i lignany.

  - Wysoka zawartość lignanów, czyli naturalnych związków roślinnych, które wykazują właściwości przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne czyni je wyjątkową żywnością - można je określić mianem polskiego superfoods - mówi Klaudia Pieniążek.

  Dostępne są dwa rodzaje nasion lnu - brązowe i złote, które różnią się pod względem ilości zawartego w nich barwnika, ale mają podobną ilość składników odżywczych.

   

  Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Siemie-lniane-Jak-i-dlaczego-warto-stosowac-n176821.html

   

 • Rozszerzanie diety niemowlaka to nie tylko sposób na dostarczenie mu dodatkowych kalorii czy witamin, ale poznawanie nowych smaków i zapachów, a także nauka gryzienia, żucia i połykania pokarmów, czyli jeden z ważniejszych etapów w rozwoju małego człowieka.

  Od kiedy można rozszerzyć dietę niemowlaka?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia rozszerzanie diety u niemowląt powinno mieć miejsce po ukończeniu przez nie 6. miesiąca życia. Układ pokarmowy dziecka jest w tym momencie na tyle rozwinięty, bo rozpocząć przyjmowanie produktów bezmlecznych, a dziecko jest coraz ciekawsze świata, a w konsekwencji także nowych smaków, kolorów czy zapachów.

  - W zalecanych schematach rozszerzania diety u niemowląt szczególny nacisk kładzie się na wyłączne karmienie piersią, najlepiej do 6. miesiąca życia. Rozszerzanie diety o inne produkty można rozpocząć w okresie od 17. do 26. tygodnia życia, ale to rodzic decyduje, od czego rozpocznie rozszerzanie diety. Zalecenia mówią o dwóch ważnych aspektach: jako pierwsze powinno podawać się dziecku warzywa, a nie owoce, oraz rodzice powinni włączyć do diety dziecka niewielkie ilości glutenu w formie kaszki zbożowej lub manny - pół łyżeczki na posiłek, aby zapobiegać celiakii - mówi lek. Piotr Komarnicki, neonatolog, pediatra z przychodni Medyczna Gdynia.

  Woda zamiast soku dla dziecka?

  Niezależnie od tego, jaką metodę i produkty wybierzemy do rozszerzania diety dziecka, powinniśmy unikać w diecie dziecka soli i cukru, a także nie zapominać o regularnym podawaniu wody.

  - Należy pamiętać o tym, że to rodzic decyduje o tym, kiedy i co zaproponuje dziecku do jedzenia, ale to dziecko decyduje, ile zje i czy w ogóle zje posiłek - dodaje lek. Piotr Komarnicki.

  Czytaj więcej na: https://dziecko.trojmiasto.pl/Rozszerzanie-diety-niemowlaka-Od-czego-zaczac-n176777.html

   

   

 • Informujemy, że w Naszej Przychodni zapewniamy profesjonalną opiekę ginekologa wszystkim dziewczynkom i młodych kobietom do 18 roku życia.

  Ginekolodzy z przychodni Medyczna Gdynia przyjmują dzieci i młodzież w celu przeprowadzenie badań okresowych, diagnozowania i leczenia chorób czy problemów związanych z narządami płciowymi, piersiami i układem rozrodczym.

  Mogą to być problemy z cyklem miesiączkowym, zaburzenia rozwojowe, podejrzenia w kierunku chorób wenerycznych i anomalie narządów płciowych jak również inne problemy zdrowotne związane z układem rozrodczym.

  Ginekolodzy także doradzają rodzicom w sprawach dotyczących zdrowia ich córek takich jak: higiena osobista, dieta, zdrowie psychiczne i edukacja seksualna.

  Lek. Katarzyna Gross-Kępińska oraz dr n. med. Andrzej Szerle przyjmują dziewczynki i młodzież w każdym wieku, natomiast lek. Katarzyna Hytry od 14 roku życia, lek. Kaja Majda, lek Anna Czyżewicz oraz dr n.med. Aleksandra Ohler od 16 roku życia.

  W przypadku pacjentów do 16. roku życia na wizytę musi przyjść także rodzic lub opiekun aby wyrazić zgodę na badanie i leczenie. Opiekun nie musi być w gabinecie podczas całej wizyty.

   

   

 • Żelazo jest jednym z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Powinniśmy dostarczać je regularnie wraz z pożywieniem, a w razie potrzeby uzupełnić jego poziom za pomocą preparatów doustnych, zastrzyków lub wlewów dożylnych. Niedobór żelaza jest szkodliwy dla naszego zdrowia i może się przejawiać w senności, chronicznym zmęczeniu, nadmiernym wypadaniu włosów czy uciążliwych bólach głowy.

  Żelazo w diecie. Co jeść?

  - Żelazo to kluczowy składnik odżywczy dla naszego organizmu. Bez niego nie ma życia. Występuje w dwóch postaciach: hermowej i niehemowej. To pierwsze znajdziemy przede wszystkim w mięsie czy podrobach. W roślinnym pożywieniu również je spotkamy, tyle że w postaci niehemowej. Jego źródłem będą np. strączki, popularne wśród wegan tofu, a także buraczki. Szczególnie kobietom w ciąży polecam włączenie zakwasu buraczanego do codziennego menu - mówi mgr Paulina Andrzejewska, dietetyk kliniczny z przychodni Medyczna Gdynia.

  Niezależnie od tego, czy wybieramy produkty zawierające żelazo hemowe, czy niehemowe, warto pomóc organizmowi w jego wchłanianiu. W tym zakresie ważną rolę odgrywa probiotykoterapia i witamina C. Żeby zwiększyć wchłanianie żelaza, warto łączyć je z produktami o wysokiej zawartości witaminy C, np. porcję mięsa z kapustą kiszoną.

  - Z praktyki gabinetowej wiem, że czasem można takie produkty jeść, a mimo wszystko cierpieć na niedobory. Żelazo lubi naszą zdrową mikroflorę i prawidłowo działający żołądek. Bardzo ważna jest wtedy dogłębna diagnostyka, jeśli żelazo - mimo spożywania go w diecie - nadal nam ucieka - dodaje Paulina Andrzejewska.

  Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Niedobory-zelaza-Jak-je-uzupelnic-n175554.html

   

   

 • Wahania nastroju krótko po porodzie są naturalnym zjawiskiem. Często mamom towarzyszy tzw. baby blues, czyli smutek poporodowy, który może pojawić się w pierwszych dniach po narodzinach dziecka. Chociaż może niepokoić, nie jest uznawany za stan chorobowy, ponieważ po unormowaniu hormonów nastrój kobiety także powinien się poprawić. Jak sobie z nim radzić?

  Kiedy baby blues to już depresja poporodowa?

  O ile smutek, przygnębienie czy wahania nastroju w pierwszych dwóch tygodniach połogu można uznać za naturalną odpowiedź organizmu na fizjologiczne zmiany. To taki stan trwający powyżej miesiąca może zwiastować rozwijającą się depresję.

  - Nieleczona depresja może natomiast predysponować do pogłębienia zaburzeń nastroju i funkcjonowania, co w konsekwencji może być powikłane takimi objawami, jak np. zaburzenia koncentracji uwagi i pamięci, drażliwością, zaburzeniami snu czy chronicznym zmęczeniem - wyjaśnia lek. Anna Kowalska, psychiatra w trakcie specjalizacji z przychodni Medyczna Gdynia.

  Przyczyny baby blues

  - Za zaburzenia nastroju pojawiające się w tym czasie w dużej mierze odpowiadają zmiany gospodarki hormonalnej, które są fizjologiczną odpowiedzią organizmu kobiety na poród - dodaje lek. Anna Kowalska.

  W największym stopniu winowajcą jest kortykotropina, inaczej CRH. Poziom tego hormonu stresu może wzrosnąć nawet trzykrotnie przed porodem. Po akcji porodowej jego stężenie drastycznie maleje, co skutkuje wahaniami nastrojów i pogorszeniem samopoczucia psychicznego. W ciągu kilku dni od porodu poziom CRH wraca do normy, a baby blues mija.

  Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Baby-blues-Jak-sobie-z-nim-radzic-n175135.html

   

   

 • Czy dziecko z katarem można posłać do żłobka lub przedszkola? To pytanie spędza sen z powiek wielu rodzicom. Według pediatrów u dzieci do 5. roku życia normą jest nawet do 10 infekcji rocznie, z czego większość występuje w sezonie jesienno-zimowym. Czy każda z nich musi oznaczać dla rodzica zwolnienie na chore dziecko?

  Czy dziecko z katarem można posłać do żłobka lub przedszkola? To pytanie spędza sen z powiek wielu rodzicom. Według pediatrów u dzieci do 5. roku życia normą jest nawet do 10 infekcji rocznie, z czego większość występuje w sezonie jesienno-zimowym. Czy każda z nich musi oznaczać dla rodzica zwolnienie na chore dziecko?

  Przedszkola "liczą na rozsądek rodziców"

  A jak na kwestię dzieci z katarem zapatrują się same placówki? Większość z nich nie ma oficjalnych wytycznych w tym temacie. Pracownicy mówią, że "liczą w tym względzie na rozsądek rodziców", co samo w sobie jest niejasne. Rodzice zgłaszają też, że często spotykają się z podejściem, w którym placówka dopuszcza uczęszczanie do niej dzieci z bezbarwnym, lejącym się katarem, a odsyła te z gęstym i zalegającym. Jest to pokłosie przekonania, że bezbarwny katar jest alergiczny, a zielony bakteryjny. Czy rzeczywiście tak jest? Zapytaliśmy pediatrę.

  - Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nie każdy katar jest katarem infekcyjnym, nie każde dziecko z katarem zaraża inne dzieci, nie każdy wodnisty katar jest "dobry", a nie każdy gęsty katar jest "zły" - tłumaczy lek. Piotr Komarnicki, pediatra, neonatolog z przychodni Medyczna Gdynia. - Katar alergiczny charakteryzuje się przezroczystym, bardzo wodnistym śluzem, często z towarzyszącym kichaniem i uczuciem zatkanego nosa, bez określonego czasu trwania, całorocznym przy alergii np. na roztocza kurzu domowego lub sezonowym przy uczuleniu np. na pyłki roślin.

  Czytaj więcej na: https://dziecko.trojmiasto.pl/Dziecko-z-katarem-moze-isc-do-przedszkola-To-wciaz-budzi-kontrowersje-n175184.html

 • Otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która coraz częściej dotyka dzieci. By jej zapobiegać, niezmiernie ważne jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u najmłodszych. Zachęcanie kilkulatków do jedzenia warzyw nie należy jednak do najprostszych zadań. Jak przekonać dziecko do zdrowego jedzenia?

  Otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która coraz częściej dotyka dzieci. By jej zapobiegać, niezmiernie ważne jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u najmłodszych. Zachęcanie kilkulatków do jedzenia warzyw nie należy jednak do najprostszych zadań. Jak przekonać dziecko do zdrowego jedzenia? Warto uświadomić sobie, że prawidłowe nawyki żywieniowe u dziecka budujemy już w okresie niemowlęcym, w momencie rozszerzania diety.

  - To wtedy mamy szansę wprowadzić wiele różnorodnych, zdrowych produktów. Często już na tym etapie rodzice zrażają się, bo ich dziecko wypluło pomidora czy rzuciło buraczkiem. Warto jednak pamiętać, że dla dziecka moment rozszerzenia diety to po prostu zabawa i chociaż nam się wydaje, że nasze dziecko już nigdy nie zje pomidora, bo go wypluło i go nie lubi, to może akurat miało taki dzień? Warto ten sam produkt podać dziecku kilka razy i to na wiele sposobów - mówi Klaudia Pieniążek, dietetyk z przychodni Medyczna Gdynia .

  Czytaj więcej na: https://dziecko.trojmiasto.pl/Jak-zachecic-dziecko-do-zdrowego-odzywiania-n174921.html

 • Jest jedną z najczęstszych zmarszczek mimicznych i, ponieważ pojawia się stosunkowo wcześnie, dodaje nam lat. Na powstawanie lwiej zmarszczki, czyli nieestetycznej bruzdy pomiędzy brwiami, ma wpływ wiele czynników, m.in. nasilona mimika twarzy, palenie papierosów, stres czy nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

  Lwia zmarszczka, inaczej nazywana lwią bruzdą, to nic innego jak pionowa zmarszczka pomiędzy brwiami. Chociaż jest efektem pogłębiającego się procesu starzenia skóry, pojawia się stosunkowo wcześnie, bo około 30. roku życia. Na początku jest delikatną linią, ale z czasem staje się głęboką bruzdą, która dodaje nam lat.

  Lwia zmarszczka - dlaczego i kiedy powstaje?

  Na powstawanie lwiej zmarszczki wpływa zarówno nasilona mimika twarzy, postępujące procesy starzenia skóry, nadmierna ekspozycja na promienie UV, palenie papierosów i stosowanie innych używek, nieodpowiednia pielęgnacja czy po prostu predyspozycje genetyczne.

  Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Lwia-zmarszczka-co-oznacza-i-jak-sie-jej-pozbyc-n174995.html

 • Czy w przedszkolach i szkołach jest za ciepło? Jaka temperatura jest najlepsza dla małych dzieci? Czy dzieci spędzają odpowiednio dużo czasu na zewnątrz w czasie zimy? Jak przekonują pediatrzy, przegrzane maluchy źle znoszą niskie temperatury, szybciej marzną. Przedszkolaki stopniowo przyzwyczajane do przebywania w chłodniejszym środowisku rzadziej chorują i nie odczuwają zmian pogody.

  Czy w przedszkolach i szkołach jest za ciepło?
  Jaka temperatura jest najlepsza dla małych dzieci? Czy dzieci spędzają odpowiednio dużo czasu na zewnątrz w czasie zimy?
  Jak przekonują pediatrzy, przegrzane maluchy źle znoszą niskie temperatury, szybciej marzną. Przedszkolaki stopniowo przyzwyczajane do przebywania w chłodniejszym środowisku rzadziej chorują i nie odczuwają zmian pogody. Świeże powietrze poprawia ich odporność, sprawia, że lepiej śpią, mają większy apetyt i wyładowują nagromadzoną energię podczas zabawy - dlatego tak ważne dla maluchów są zimowe spacery. W tygodniu, kiedy rodzice nie mają takiej możliwości, dzieci powinny korzystać z przedszkolnego ogródka lub parku. Jednak czy tak faktycznie jest?

  Czytaj więcej na: https://dziecko.trojmiasto.pl/Czy-w-przedszkolach-i-szkolach-jest-za-cieplo-Zimowe-spacery-i-drzemki-hartuja-n174656.html

 • Natłok obowiązków i życie w ciągłym biegu sprawia, że coraz częściej doskwiera nam zmęczenie. W pogodni za pieniędzmi, karierą czy po prostu w obliczu szarej codzienności często ignorujemy sygnały, jakie wysyła nam organizm. Tymczasem jedną z fundamentalnych potrzeb każdego człowieka jest odpoczynek fizyczny i psychiczny. Gdy czujemy się cały czas zmęczeni, nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować.

  Natłok obowiązków i życie w ciągłym biegu sprawia, że coraz częściej doskwiera nam zmęczenie. W pogodni za pieniędzmi, karierą czy po prostu w obliczu szarej codzienności często ignorujemy sygnały, jakie wysyła nam organizm. Tymczasem jedną z fundamentalnych potrzeb każdego człowieka jest odpoczynek fizyczny i psychiczny. Gdy czujemy się cały czas zmęczeni, nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować.
  Zespół chronicznego zmęczenia, nazywany także zespołem przewlekłego zmęczenia, jest złożonym zaburzeniem, w trakcie którego czujemy krańcowe wycieńczenie. Występuje ono w sytuacji, gdy odczuwamy długotrwały brak energii, senność lub niski zapał do działania co najmniej przez sześć miesięcy
  - Przewlekłe zmęczenie może występować w wielu chorobach internistycznych. Jedną z najczęstszych jest niedokrwistość, która może być nie tylko chorobą samą w sobie, lecz także objawem innych schorzeń. Dlatego jednym z pierwszych badań, które należy wykonać w przypadku chronicznego zmęczenia, są "zwykłe" badania krwi, w tym morfologia wraz z poziomem żelaza, ferrytyny, jak również witaminy B12 - mówi lek. med. Ewa Zielińska, internista, gastroenterolog z przychodni Medyczna Gdynia.

  Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Chroniczne-zmeczenie-Z-czego-moze-wynikac-n173546.html

 • Menopauza, potocznie określana mianem przekwitania, to szereg procesów w organizmie kobiety pomiędzy okresem prokreacji a początkiem bezpłodności. W praktyce oznacza gwałtowny spadek produkcji żeńskich hormonów płciowych przez jajniki, co powoduje zatrzymanie cyklu menstruacyjnego.

  Menopauza: uczucie osłabienia, wahania i pogorszenie nastroju, uderzenia gorąca, napadowa potliwość czy bezsenność to jedne z uciążliwych objawów, które mogą jej towarzyszyć. O ile do leczenia ciężkich postaci tzw. klimakterium wykorzystuje się terapię hormonalną, o tyle standardowe objawy menopauzy można łagodzić także domowymi sposobami czy suplementami roślinnymi.
  Menopauza, potocznie określana mianem przekwitania, to szereg procesów w organizmie kobiety pomiędzy okresem prokreacji a początkiem bezpłodności. W praktyce oznacza gwałtowny spadek produkcji żeńskich hormonów płciowych przez jajniki, co powoduje zatrzymanie cyklu menstruacyjnego. Przyjmuje się, że menopauza dotyczy kobiet w przedziale wiekowym od 45 do 55 roku życia, jednak dokładny czas jej wystąpienia zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu.

  Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Menopauza-jak-sobie-z-nia-radzic-Jak-lagodzic-objawy-menopauzy-n173362.html

 • Wiele osób nie wie, jak pogodzić zdrowe odżywianie ze smakiem tradycyjnych świąt, by w ciągu kilku dni nie przekreślić efektów wielomiesięcznych wyrzeczeń, budowania zdrowych nawyków lub walki o własne zdrowie.
  Jeśli na co dzień odżywiamy się zdrowo, to odstępstwa od diety w wigilię i dwa dni świąt nie odbiją się negatywnie na naszej sylwetce.

  Aby przytyć 2 kilogramy w 3 dni, musielibyśmy dostarczyć dodatkowych 14 tys. kalorii, co jest równoznaczne ze zjedzeniem 67,5 porcji klasycznego świątecznego keksu. Niektórzy jednak odnotowują wzrost masy ciała w okresie świątecznym - przekonuje dietetyk. Suto zastawione stoły, na których nie brakuje tłustych i ciężkostrawnych potraw, sałatek z majonezem, ciast czy alkoholu, to wręcz jeden z symboli nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Dla osób, które są na diecie odchudzającej, to wyjątkowo trudny czas. Jak zatem przetrwać świąteczne biesiadowanie, by nie przytyć?

  Czytaj więcej na:

  https://zdrowie.trojmiasto.pl/Jak-przetrwac-swieta-na-diecie-To-nie-czas-na-liczenie-kalorii-n173621.html

 • Presja społeczeństwa spowodowana modą na szczupłą sylwetkę czy indywidualna chęć przywrócenia wyglądu ciała sprzed ciąży - niezależnie od tego, jakie są powody, wiele kobiet chce możliwie jak najszybciej po porodzie rozpocząć pracę nad powrotem do dawnej formy.

  Presja społeczeństwa spowodowana modą na szczupłą sylwetkę czy indywidualna chęć przywrócenia wyglądu ciała sprzed ciąży - niezależnie od tego, jakie są powody, wiele kobiet chce możliwie jak najszybciej po porodzie rozpocząć pracę nad powrotem do dawnej formy. Tymczasem każda z rodzących kobiet powinna wracać do dawnej sylwetki w swoim rytmie, adekwatnie do stanu zdrowia, indywidualnego przebiegu porodu czy stanu aktywności fizycznej przed ciążą lub w jej trakcie.

  Ciało kobiety podczas ciąży zmienia się nieustannie przez dziewięć miesięcy i trudno oczekiwać, że powrót do formy sprzed ciąży nastąpi jak za dotknięciem magicznej różdżki chwilę po porodzie. O ile powrót do codziennych czynności następuje około dwie godziny po tzw. kontakcie skóra do skóry w przypadku porodu naturalnego lub wraz z ustępowaniem znieczulenia przy cesarskim cięciu, o tyle na pełny powrót do formy i intensywnych ćwiczeń trzeba będzie jeszcze poczekać. Każda kobieta powinna wracać do formy w swoim tempie, słuchając swojego ciała i szanując jego możliwości, bez pośpiechu.

  Czytaj więcej na:
  https://dziecko.trojmiasto.pl/Jak-wrocic-do-formy-po-ciazy-i-porodzie-n172986.html

 • Od 28 listopada 2022 roku uruchomiliśmy możliwość rejestracji online na wizyty u naszych lekarzy w Medycznej Gdyni.
  Rejestracja online jest dostępna na naszej stronie internetowej www.medycznagdynia.pl
  W dalszym ciągu rejestracja na wizyty odbywa się także – telefonicznie, mailowo, przez portal ZnanyLekarz.pl 
  oraz bezpośrednio w Rejestracji zarówno w Oddziale Głównym (ul. Władysława IV 59) i Oddziale B (ul. Bema 16/2)

  Od 28 listopada 2022 roku uruchomiliśmy możliwość rejestracji online na wizyty u naszych lekarzy w Medycznej Gdyni.
  Rejestracja online jest dostępna na naszej stronie internetowej www.medycznagdynia.pl

           

             

       

   

 • Szanowne Pacjentki! Do grona naszych specjalistów dołączyła dr Magdalena Krajewska-Nita.
  Pani doktor przede wszystkim specjalizuje się w prowadzeniu pacjentek w ciąży z podejrzeniem lub zdiagnozowaną cukrzycą ciążową. Serdecznie zapraszamy wszystkie ciężarne pacjentki na konsultacje w kierunku cukrzycy ciążowej.

  Szanowne Pacjentki! Do grona naszych specjalistów dołączyła dr Magdalena Krajewska-Nita.
  Pani doktor przede wszystkim specjalizuje się w prowadzeniu pacjentek w ciąży z podejrzeniem lub zdiagnozowaną cukrzycą ciążową.

  Cukrzyca ciążowa (cukrzyca ciężarnych) to stan podwyższonego poziomu glukozy  we krwi, pojawiający się u kobiet w ciąży, które dotąd nie miały stwierdzonej cukrzycy. 
  Cukrzyca ciążowa to aktualnie jedno z najczęściej występujących powikłań w czasie ciąży, występuje u ok. 3-10% ciężarnych. Rozpoznanie stawia się zwykle pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży, po wykonaniu doustnego testu obciążenia glukozą (OGTT).

  Główną przyczyną cukrzycy ciążowej są zaburzenia hormonalne. 

  Czynniki ryzyka to m.in. otyłość kobiety przed ciążą, insulinooporność, wiek ciężarnej powyżej 35 lat, cukrzyca typu 2 w bliskiej rodzinie (rodzice, rodzeństwo ciężarnej), zespół policystycznych jajników.

  Właściwe rozpoznanie zaburzeń metabolizmu węglowodanów w ciąży pozwala na rozpoczęcie leczenia i uniknięcie powikłań u matki i dziecka. 

  Leczenie rozpoczyna się zwykle od diety cukrzycowej i samodzielnego monitorowania glikemii przez pacjentki. Jeśli leczenie dietetyczne nie przyniesie oczekiwanych skutków lub wraz z rozwojem ciąży, stanie się niewystarczające, wówczas wprowadza się insulinoterapię. 

  Serdecznie zapraszamy wszystkie ciężarne pacjentki na konsultacje w kierunku cukrzycy ciążowej do dr Magdaleny Krajewskiej - Nity 

 • Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że do grona naszych specjalistów w październiku bieżącego roku, dołączyła dr n. med. Dominika Myślicka. Psychiatra dziecięcy z wieloletnim doświadczeniem pracy z dziećmi. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z konsultacji.

  Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że do grona naszych specjalistów w październiku bieżącego roku, dołączyła dr n. med. Dominika Myślicka. Psychiatra dziecięcy z wieloletnim doświadczeniem pracy z dziećmi.

  dr n. med. Dominika Myślicka

  Jest absolwentką Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z 2004r, posiada tytuł doktora nauk medycznych, specjalisty psychiatrii dorosłych oraz specjalisty psychiatrii dzieci i młodzieży. Pracuje w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich . Poza tym pełni funkcję zaprzysiężonej biegłej sądowej w dziedzinie psychiatrii. Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując między innymi na oddziałach ogólnopsychiatrycznych, leczenia uzależnień, poradniach zdrowia psychicznego, ośrodkach dla dzieci z autyzmem, domach pomocy społecznej.

  Serdecznie zapraszamy do skorzystania z konsultacji.

 • Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że poszerzamy grono naszych Specjalistów. 
  Od 15 sierpnia będzie możliwość umówienia się na wizytę, badania i/lub zabiegi do gastroenterologa.

  Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że poszerzamy grono naszych Specjalistów. 
  Od 15 sierpnia będzie możliwość umówienia się na wizytę, badania i/lub zabiegi do gastroenterologa.

  Nasi nowi specjaliści:
  lek. Dariusz Kleczkowski - gastroenterolog
  dr n. med. Marek Horyński - gastroenterolog

  Poszerzamy również zakres wykonywanych badań:

  KOLONOSKOPIA
  Kolonoskopia jest badaniem wykonywanym przez lekarza gastroenterologa, które może być procedurą diagnostyczną lub terapeutyczną. Kolonoskopia jest jednym z badań przesiewowych, umożliwiającym wykrycie między innymi raka jelita grubego. Podczas kolonoskopii możliwe jest również usuwanie polipów.

  GASTROSKOPIA
  Badanie przeprowadza lekarz gastroenterolog. Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka pokarmowego, które umożliwia lekarzowi ocenę błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy. 
  Badanie umożliwia rozpoznanie schorzeń takich jak choroba wrzodowa lub choroba refluksowa przełyku.Gastroskopię wykorzystuje się także w celach terapeutycznych np. przy opaskowaniu żylaków przełyku.

  TEST ODDECHOWY NA HELIKOBAKTER PYLORII
  Test oddechowy wykrywający Helicobacter pylori jest nieinwazyjnym badaniem służącym do stwierdzenia zakażania tą bakterią. Wyniki są dostępne od razu po przeprowadzeniu testu.
  Test oddechowy ma wysoką wartość diagnostyczną i jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Wyniki dostępne są bezpośrednio po wykonaniu badania.

  Serdecznie zapraszamy!

 • Udar cieplny to niestety bardzo częsta letnia przypadłość, która w upalne dni dotyka przede wszystkim dzieci. Latem wszyscy ciągną do słońca, jednak zdarza się, że rodzice nie przemyślą sytuacji - jedna warstwa za dużo, zakrywanie wózka pieluchą tetrową czy niespakowanie wody stanowią najcięższe grzechy.

  Udar cieplny to niestety bardzo częsta letnia przypadłość, która w upalne dni dotyka przede wszystkim dzieci. Latem wszyscy ciągną do słońca, jednak zdarza się, że rodzice nie przemyślą sytuacji - jedna warstwa za dużo, zakrywanie wózka pieluchą tetrową czy niespakowanie wody stanowią najcięższe grzechy.

  Przy bezchmurnej pogodzie słońce potrafi błyskawicznie dogrzać, a czasem i przegrzać, szczególnie w ostatnich dniach upały nie dają o sobie zapomnieć.

  Sezon udarowy rozpoczął się wraz z ostatnimi upalnymi dniami - w lipcu i sierpniu Szpitalne Oddziały Ratunkowe obserwują wzmożoną liczbę przyjęć pacjentów z objawami przegrzania.

  Czytaj więcej na:
  https://dziecko.trojmiasto.pl/Udar-sloneczny-jakie-grzechy-popelniaja-rodzice-n167930.html

 • Lekarze zwracają uwagę, że pacjenci, bardziej wierzą telewizyjnej reklamie czy sąsiadce, a nie wytycznym przedstawionym podczas wizyty. "W praktyce lekarza POZ często dochodzi do nieprzestrzegania naszych zaleceń. Niestety zaburza to prawidłowy tok leczenia i może doprowadzić do powikłań" - wypowiedź dr Joanny Majorkiewicz-Zdziebło.

  Lekarze zwracają uwagę, że pacjenci, szczególnie w wieku senioralnym, bardziej wierzą telewizyjnej reklamie czy sąsiadce, a nie wytycznym przedstawionym podczas wizyty. - W praktyce lekarza POZ często dochodzi do nieprzestrzegania naszych zaleceń. Niestety zaburza to prawidłowy tok leczenia i może doprowadzić do powikłań - słyszymy w gdyńskiej przychodni.

  Na nadciśnienie, na cholesterol, na miażdżycę czy na trawienie - gama leków, jakie przyjmują seniorzy jest bardzo szeroka. Każdego dnia osoby, które są często przewlekle chore lub po prostu muszą kontrolować parametry zdrowia, łykają od kilku do nawet kilkunastu tabletek. Niekiedy trudno się w tym połapać, natomiast inną kwestią jest fakt, że chorzy niekiedy rezygnują z zaleceń i starają się trochę na własną rękę kontynuować terapię.

  Czytaj więcej na:
  https://zdrowie.trojmiasto.pl/Najlepsze-leki-to-te-ktore-bierze-sasiadka-n167987.html

 • Szanowni Państwo! 
  Nieustannie się rozwijamy. 
  Dbając o najwyższą jakość wykonywanych badań, Przychodnia Medyczna Gdynia zakupiła nowy aparat do badań kapilaroskopowych.
  Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

  Kapilaroskopia jest podstawowym badaniem diagnostycznym do oceny mikrokrążenia oraz przyczyn objawu Raynauda czyli napadowego ziębnięcia oraz blednięcia/sinienia palców rąk i stóp. Objaw ten jest bardzo częsty, dotyczy nawet 10-15% populacji i najczęściej jest pierwotny tzn. niezwiązany z inną chorobą, należy jednak pamiętać, że może być zwiastunem układowej choroby tkanki łącznej – twardziny układowej, tocznia rumieniowatego układowego czy zapalenia skórno-mięśniowego. 

  INNE WSKAZANIA DO BADANIA:
  - neuropatie obwodowe
  - owrzodzenia skóry, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry
  - cukrzyca, miażdżyca
  - przewlekła niewydolność naczyń żylnych

  PRZYGOTOWANIE DO BADANIA:
  Około 2-3 tygodnie przed badaniem należy zaprzestać wszelkich czynności mogących prowadzić do przerwania ciągłości „skórek” palców rąk tj. zabiegi manicure, wycinanie „skórek”. Ok 2 godziny przed zabiegiem nie należy również pić kawy i palić papierosów. UWAGA! przed badaniem należy zmyć lakier z paznokci, usunąć paznokcie hybrydowe, żelowe itp.

  PRZEBIEG BADANIA:
  Badanie polega na nałożeniu kropli olejku immersyjnego na wały paznokciowe palców II-V obu rąk. Przeprowadzane jest za pomocą wideokapilaroskopu, co pozwala na cyfrową dokumentację obrazów i przedstawienie Pacjentowi zmian naczyniowych na monitorze komputera. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, w związku z tym od razu można wrócić do codziennych czynności. Badanie trwa około 15-20 minut.

  CZAS TRWANIA BADANIA:
  Badanie trwa ok 15-20 minut.

  Zapraszamy do zapisów na badanie w Naszej Przychodni.

 • Mężczyźni ciągle boją się wizyty u urologa?
  Niektórzy specjaliści obserwują pozytywne zmiany, kiedy pacjenci w sposób świadomy przychodzą do gabinetu i szukają pomocy nie tylko w kwestiach czysto leczniczych, ale również estetycznych i zwiększających komfort życia.

  Mężczyźni ciągle boją się wizyty u urologa?
  Niektórzy specjaliści obserwują pozytywne zmiany, kiedy pacjenci w sposób świadomy przychodzą do gabinetu i szukają pomocy nie tylko w kwestiach czysto leczniczych, ale również estetycznych i zwiększających komfort życia.

  Od wielu lat dużo dzieje się w przestrzeni medialnej w temacie profilaktyki chorób piersi i raka szyjki macicy. Motyw diagnostyki jest obecny zarówno podczas cyklicznych wydarzeń, jak i kampanii edukacyjnych organizowanych nie tylko w październiku. W przypadku tzw. męskich nowotworów również obserwujemy nowe inicjatywy, jednak cały czas jest wiele do zrobienia w zakresie przełamywania tabu.

  Czytaj więcej na:
  https://zdrowie.trojmiasto.pl/Mezczyzni-ciagle-boja-sie-wizyty-u-urologa-n167228.html

 • Szanowni Państwo! 
  Nieustannie się rozwijamy. 
  Dbając o najwyższą jakość wykonywanych badań, Przychodnia Medyczna Gdynia zakupiła nowy aparat do badań usg.
  Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

  Szanowni Państwo! 
  Nieustannie się rozwijamy. 
  Dbając o najwyższą jakość wykonywanych badań, Przychodnia Medyczna Gdynia zakupiła nowy aparaty do badań usg.

  Kilka słów o najnowszym aparacie USG:

  Aparat USG GE Voluson E8 BT18, to aparat nowoczesnej technologii o fantastycznych możliwościach obrazowania. Służy przede wszystkim do badań prenatalnych.
  Dzięki wysokiej jakości i funkcjom 3/4D HD Live Studio pozwala zobaczyć więcej i dokładniej.
  Aparaty tego typu są wykorzystywane w najlepszych klinikach ginekologii i położnictwa na świecie. Daje lekarzowi duży komfort pracy, a pacjentkom maksymalną pewność trafnej diagnozy.
  Przebieg badania jest wyświetlany na dużym ekranie, natomiast dokumentacja zdjęciowa z aparatu USG jest przesyłana na komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem, dzięki czemu możemy tworzyć przejrzyste opisy badań wraz z kolorowymi zdjęciami – w bardzo czytelnej dla pacjentki formie.

  Voluson E8 BT18 posiada bardzo wysokiej rozdzielczości obrazowanie z układem poczwórnego beamformera, stawia to aparaty tej serii w absolutnej czołówce diagnostyki ultrasonograficznej.
  Unikatowy tryb 3D View - wyświetlanie animacji 3D w czasie rzeczywistym oraz opracowywanie otrzymanej bryły za pomocą licznych funkcji obróbki obrazu, zawierających: multiplanar mode, volumerendering, surface mode, minimum transparence mode, maximum transparence mode, X-ray mode itd.
  Innowacyjne w technologii ultradźwiękowej obrazowanie 4D RealTime 3D z szybkością skanowania do 40 objętości/sek oraz Funkcja Beta View dostępna tylko w specjalistycznych sondach objętościowych umożliwiającą przesuwanie płaszczyzny skanu o 90 stopni.

 • W związku z rozwojem Medycznej Gdyni, z przyjemnością informujemy, że od 1 kwietnia 2022 roku otwieramy nowy Oddział Naszej Przychodni w Gdyni przy ul. Bema 16/2.
  W Oddziale B będzie przyjmowało 6 specjalistów z zakresu dermatologii, ginekologii, reumatologii i psychiatrii. 
  Oddział B będzie się mieścił 450 metrów od Oddziału Głównego.

  DRODZY PACJENCI!
  W związku z rozwojem Medycznej Gdyni, z przyjemnością informujemy, że od 1 kwietnia 2022 roku otwieramy nowy Oddział Naszej Przychodni w Gdyni przy ul. Bema 16/2.

  W Oddziale B będzie przyjmowało 6 specjalistów:
  • dermatolog  
  lek. Rafał Sługocki
  • ginekolog
  lek. Kaja Majda
  lek. Anna Czyżewicz
  • reumatolog
  lek. Marianna Mazurek – Ciuba
  • psychiatra
  lek. Anna Kowalska
  lek. Izabela Kołomańska

  Powyżej wymienieni specjaliści od 1 kwietnia 2022 będą przyjmować TYLKO w Oddziale B.

  Rejestracja na wizyty będzie odbywała się tak jak dotychczas – telefonicznie, mailowo, przez portal ZnanyLekarz.pl oraz bezpośrednio w Rejestracji zarówno w Oddziale Głównym (ul. Władysława IV 59) i Oddziale B (ul. Bema 16/2).

  W obu oddziałach, tj. Oddziale Głównym i Oddziale B będzie możliwa rejestracja do wszystkich lekarzy, niezależnie w którym Oddziale przyjmuje dany lekarz.

  TRASA Z PRZYCHODNI MEDYCZNA GDYNIA ODDZIAŁ GŁÓWNY DO PRZYCHODNI MEDYCZNA GDYNIA ODDZIAŁ B

 • У зв’язку з війною за нашим східним кордоном, ми вирішили надати допомогу громадянам України, які живуть і/або працюють у Польщі, та їхнім сім’ям.
  З дня 01.03.2022 аж до того моменту, поки це буде актуально і необхідно, клініка Medyczna Gdynia буде реалізувати програму «Солідарність з українським народом». Ми надаємо знижку 25% на всі медичні послуги громадянам України.

  СОЛІДАРНІ З УКРАЇНСЬКИМ НАРОДОМ

  У зв’язку з війною за нашим східним кордоном, ми вирішили надати допомогу громадянам України, які живуть і/або працюють у Польщі, та їхнім сім’ям.
  З дня 01.03.2022 аж до того моменту, поки це буде актуально і необхідно, клініка Medyczna Gdynia буде реалізувати програму «Солідарність з українським народом». Ми надаємо знижку 25% на всі медичні послуги громадянам України.
  Часто люди українського похождення, яких ми минаємо щодня на вулицях, у магазинах, в коледжах і школах, а також у нашій поліклініці, не мають медичного страхування. Окрім того, воно буде недоступним для людей, які щойно прибули в Польщу. Це робить неможливим надання цим людям навіть найпростіших медичних послуг. Більше того, зараз вони витрачають значну частину своїх заощаджень на пожертви та утримання своїх близьких. З цього виникає, що українці сильно обтяжені фінансово, а також фізично та морально виснажені. І саме тому їм потрібна наша допомога.
  Ми хочемо підтримувати Україну, як можемо. Надзвичайна трагедія та напасть підступила до домівок її громадян. Ми захоплюємося їхнім ентузіазмом щодо боротьби, дружнім, згуртованим духом, а також підходом до багатьох питань (не лише стосовно актуальної політичної ситуації). Ви Великі Люди!

  SOLIDARNOŚĆ Z NARODEM UKRAIŃSKIM

  W związku z wojną za naszą wschodnią granicą zdecydowaliśmy się pomóc obywatelom tego kraju, którzy mieszkają lub/i pracują w Polsce oraz ich rodzinom. 
  Od 01.03.2022 do odwołania przychodnia Medyczna Gdynia realizuje program „Solidarność z narodem Ukraińskim”. Oferujemy 25% zniżki na wszystkie usługi medyczne dla obywateli Ukrainy.
  Często ludzie pochodzący z tej strony, których mijamy codziennie na ulicach, w sklepach, na uczelniach i w szkołach, a także w naszej klinice, nie mają ubezpieczenia zdrowotnego. W szczególności nie będą go mieć osoby dopiero przybywające do Polski. Uniemożliwia im to nawet realizację najbardziej podstawowych usług zdrowotnych. Ponadto obecnie dużą część swoich oszczędności poświęcają oni dotacjom i utrzymaniu swoich bliskich. Są więc obciążeni finansowo, a także wycieńczeni fizycznie i psychicznie. Dlatego potrzebują naszej pomocy.
  Chcielibyśmy wspomóc ich tak, jak możemy. Zostali oni dotknięci niewyobrażalną tragedią. Podziwiamy ich zapał do walki, chart ducha, podejście do wielu kwestii (nie tylko aktualnej sytuacji politycznej). Jesteście wielcy!

  SOLIDARITY WITH THE UKRAINIAN NATION

  Because of the war in Ukraine, we have decided to help the citizens of this country who live or/and work in Poland and their families.
  From 01.03.2022 until further notice, Medyczna Gdynia implements the program "Solidarity with the Ukrainian nation". We offer 25% discount on all medical services for citizens of Ukraine.
  Often people from this side of the world, whom we pass on the streets, in shops, in universities and schools, as well as in our clinic every day, do not have health insurance. In particular, people arriving to Poland will not have it. This prevents them even from providing the most basic health services. In addition, they now use a large part of their savings to donate and to take care of their loved ones. They are financially burdened and physically and mentally exhausted. That's why they need our help.
  We would like to help them in any way we can. They have been touched by an unimaginable tragedy. We admire their zeal to fight, the spirit of the charter, the approach to many issues (not only the current political situation). You are the best!

   

 • Szanowni Państwo!
  Do oferty naszych zabiegów dołączyliśmy zabiegi wazektomii.
  Jest to metoda traktowana jako antykoncepcja dla mężczyzn. Zabieg odbywa się w warunkach ambulatoryjnych i nie należy do skomplikowanych.
  Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

  Wazektomia jest zabiegiem polegającym na przecięciu ciągłości nasieniowodów. Zabieg może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych i nie należy do skomplikowanych. Istotną kwestią jest brak stosowania skalpela oraz zakładania szwów, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstawania krwiaków, dolegliwości bólowych oraz możliwość zakażenia. Pacjenci wracają do aktywności seksualnej w krótkim czasie.

  W pierwszym etapie zabiegu zostaje znieczulona skóra moszny, w następnym przecina się nasieniowody, około 3 cm od najądrza. Ważne jest to, że wazektomia jest zupełnie bezbolesna, pacjent może odczuwać jedynie dyskomfort. 
  Nasieniowody zamyka się przy pomocy elektrokoagulacji igłowej, a ich końce umieszcza się w różnych przedziałach moszny (tzw. przełożenie powięzi). Ogranicza się przez to możliwość ponownego złączenia nasieniowodów do 0,5%. Istnieje możliwość wykonania zabiegu metodą kanadyjską, przy której nasieniowody zostają otwarte, a sam zabieg trwa około 60 minut. 

  W jakim wieku można wykonać wazektomię?
  Wiek pacjenta nie jest czynnikiem decydującym ale granica wiekowa zależy od prawa obowiązującego w konkretnym kraju. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych wazektomię można wykonać po ukończeniu 18 roku życia ale w krajach skandynawskich dopiero po ukończeniu 25 roku życia. 
  W Polsce nie ma regulacji prawnych, więc do każdego pacjenta stosuje się indywidualnie podejście. Badania pokazały, że pacjenci którzy wykonali wazektomię przed 30 rokiem życia, dużo częściej żałują swojej decyzji niż pacjenci starsi. Niezwykle istotnym czynnikiem jest świadomość pacjenta, stan cywilny oraz ilość posiadanych dzieci. Decyzja powinna być przemyślana i podjęta bez żadnego stresu.
  Lekarz powinien przede wszystkim wziąć pod uwagę dobro pacjenta, dlatego ma prawo odmówić wykonania zabiegu, jeżeli stwierdzi, że zabieg negatywnie może wpłynąć na zdrowie psychiczne (żałowanie decyzji, depresja) oraz fizyczne pacjenta (chęć dalszego posiadania dzieci mimo zabiegu, wykonanie zabiegu z powodów kłopotów w małżeństwie, brak partnera seksualnego). Odmienna orientacja seksualna nie jest przeszkodą do wykonania wazektomii.

  Czy wazektomia jest odwracalna?
  Wazektomia jest odwracalna, lecz ponowne odtworzenie ciągłości nasieniowodów jest zabiegiem dużo bardziej skomplikowanym, kosztownym oraz niegwarantującym przywrócenia płodności. 

  Czy wazektomia działa natychmiast?
  Wazektomia nie działa natychmiast! Ważne jest, aby wykonać badanie ogólne nasienia 3 miesiące po zabiegu, dzięki któremu można ocenić efektywność wazektomii. Nasienie nie zawiera ruchomych plemników po upływie 3 miesięcy u  około 80% mężczyzn. W przypadku plemników nieruchomych ich ilość nie powinna przekraczać 100 tysięcy w 1 ml. W przeciągu tych 3 miesięcy niezbędnych jest minimum 20-30 wytrysków, żeby całkowicie oczyścić nasieniowody z pozostałych plemników. Pacjent powinien niezwłocznie przesłać wynik badania nasienia lekarzowi, który przeprowadził zabieg. Urolog po analizie wyniku poinformuje pacjenta (najczęściej telefonicznie), czy można rozpocząć współżycie bez zabezpieczenia. Jeżeli po wykonaniu badania nasienia stwierdza się obecność ruchomych plemników w ilości większej niż 100 tysięcy w 1 ml, to konieczne jest wykonanie kolejnego badania w odstępie 6 tygodni. Obowiązuje ta sama zasada odnośnie ilości wytrysków. Obecność ruchomych plemników po 6 miesiącach od wazektomii wymaga ponownego wykonania zabiegu. 

  Szczegółowe informacje dotyczące kosztu oraz rejestracji na zabieg uzyskasz w Naszej Rejestracji lub pod numerami telefonów:
  58 500 46 87
  58 500 46 88

 • To zrozumiałe, że każda choroba dziecka budzi u rodzica duże emocje - niepewność połączona z brakiem wiedzy i stale pogarszającym się stanem zdrowia skutkuje tym, że opiekunowie szukają jak najszybszej konsultacji z lekarzem. To sprawia, że granice między faktyczną potrzebą pomocy a zbyt pochopną decyzją o wyjeździe do specjalisty bardzo się zacierają i są trudne do wychwycenia.

  Choroba dziecka zawsze wywołuje stan podwyższonej gotowości u rodziców, którzy działając w emocjach, próbują najpierw jak najszybciej umówić się do specjalisty. - W przypadku gdy stan dziecka niepokoi rodziców, powinno ono być zbadane przez pediatrę, termin tego badania w dużym stopniu zależy od doświadczenia rodziców - wskazują lekarze.
  - Wiem, że panikuję, ale wychodzę z założenia, że tylko tak mogę wykluczyć zagrożenie. W większości chorób nie była ostatecznie potrzebna większa interwencja, ale nasz lekarz jest przyzwyczajony do mojego podejścia - pisze pani Ania z Sopotu, mama dwójki dzieci.

  Nie jest to odosobniony przypadek, wielu rodziców woli skonsultować stan zdrowia dziecka już na samym początku choroby - w momencie kiedy pociecha jest po prostu "niewyraźna" lub gdy zaczyna się katar czy kaszel bądź pojawia się wysypka.

  To zrozumiałe, że każda choroba dziecka budzi u rodzica duże emocje - niepewność połączona z brakiem wiedzy i stale pogarszającym się stanem zdrowia skutkuje tym, że opiekunowie szukają jak najszybszej konsultacji z lekarzem. To sprawia, że granice między faktyczną potrzebą pomocy a zbyt pochopną decyzją o wyjeździe do specjalisty bardzo się zacierają i są trudne do wychwycenia.

  - Nie ma złotej reguły. Z pewnością rodzice mniejszych dzieci przychodzą częściej i częściej przychodzą z lekkimi objawami. Natomiast lepiej, żeby rodzic przyszedł raz za dużo niż raz za mało. Trudno się zresztą dziwić, jeśli rodzic nie ma doświadczenia, to bardzo trudno mu ocenić stan zdrowia. Drugą stroną medalu jest fakt, że czekając długo w przychodni z "lekkim" przeziębieniem, jesteśmy narażeni również na zakażenie innymi patogenami. Jeśli jednak rodzic czuje niepokój, to powinien udać się do lekarza, pediatry czy punktu NOCH. Zdarzają się bowiem poważne choroby, które dają niecharakterystyczne objawy, podobne do symptomów innych lżejszych chorób - wskazuje Piotr Komarnicki z przychodni Medyczna Gdynia.

  Czytaj więcej na:
  https://zdrowie.trojmiasto.pl/Chore-dziecko-kiedy-zaczac-szukac-lekarza-Lepiej-zeby-rodzic-przyszedl-raz-za-duzo-n159870.html

 • Z przyjemnością informujemy, że w Naszej Przychodni zapewniamy profesjonalną opiekę medyczną 
  również wszystkim małym pacjentom.
  Serdecznie zapraszamy do skorzystania z konsultacji naszych specjalistów.

  Z przyjemnością informujemy, że w Naszej Przychodni zapewniamy profesjonalną opiekę medyczną 
  również wszystkim małym pacjentom.
  Serdecznie zapraszamy do skorzystania z konsultacji naszych specjalistów.

  Specjalizujemy się w leczeniu dzieci w dziedzinach:
   - pediatra, 
   - neonatolog,
   - diabetolog dziecięcy,
   - endokrynolog dziecięcy,
   - nefrolog dziecięcy,
   - neurolog dziecięcy,
   - psychiatra dziecięcy
  Ponadto dzieci przyjmują także specjaliści z zakresu:
   - dermatologii,
   - ginekologii,
   - laryngologii,
   - ortopedii (m.in. usg bioderek)

 • Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że do grona naszych specjalistów, w czerwcu bieżącego roku, dołączył lek. med. Piotr Komarnicki - doświadczony pediatra i specjalista neonatologii. Serdecznie zapraszamy małych pacjentów wraz z rodzicami do skorzystania z konsultacji. 

  Nowy lekarz w Naszej Przychodni!

  Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że do grona naszych specjalistów w czerwcu dołączył lek. med. Piotr Komarnicki - doświadczony pediatra i specjalista neonatologii. 
  Jest absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku. Ponad 20 letnie doświadczenie zdobywał pracując w Poradni Dziecięcej (jako lekarz POZ), w Klinice Neonatologii UCK (m.in. w Oddziale Intensywnej Opieki Noworodka) oraz w Hospicjum Domowym dla Dzieci. Bardzo lubi swoją pracę i swoich małych pacjentów z radością niosąc im pomoc. 
  W wolnych chwilach pasjonuje się pszczelarstwem, jazdą szybkimi samochodami i wędrówkami po Bieszczadach.

  Serdecznie zapraszamy małych pacjentów wraz z rodzicami do skorzystania z konsultacji. 


 • Godziny otwarcia:
  poniedziałek – piątek 8.00 - 20.00
  sobota – niedziela 9.00 - 14.00
  Serdecznie zapraszamy!

  Szczegółowy grafik naszych specjalistów dostępny jest w rejestracji pod nr telefonu 58 500 46 87 lub 58 500 46 88
  Zachęcamy również do umawiania swoich wizyt przez naszą stronę internetową.

  Jednocześnie informujemy, że cały personel Przychodni został zaszczepiony przeciwko Covid-19.

  Serdecznie zapraszamy!

 • Witaminy, mikroelementy, odżywki - wiele osób zażywa je w ogromnych ilościach, licząc na to, że dzięki temu wzmocnią odporność i zminimalizują ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Czy na pewno można je stosować bez żadnych ograniczeń i czy możemy mieć gwarancję, że przy tak intensywnej suplementacji nie zachorujemy na COVID-19?

  Rynek suplementów jest bogaty i różnorodny. Zewsząd bombardują nas reklamy środków wzmagających odporność, uzupełniających braki witamin, zapewniających ochronę i regenerację wątrobie, trzustce i innym organom, a także stanowiących remedium na skołatane nerwy. Nic więc dziwnego, że człowiek, który nie przyjmuje nic, może w dzisiejszych czasach czuć się nieswojo. Tymczasem to, co faktycznie może poprawić naszą odporność, niekoniecznie musi znajdować się w aptece.

  Moda na stosowanie suplementów podczas pandemii COVID-19 nasiliła się jeszcze bardziej. Nie oznacza to jednak, że każdy takiej suplementacji potrzebuje, bo w wielu przypadkach wystarczy zbilansowana dieta.

  - W związku z pandemią COVID-19 w internecie krąży wiele doniesień o cudownych kuracjach i substancjach mających właściwości profilaktyczne czy też lecznicze - mówi lek. Hubert Białasiewicz, specjalista chorób wewnętrznych przyjmujący m.in. w przychodni Medyczna Gdynia. - Rynek suplementów medycznych jest w dzisiejszych czasach rozbudowany i apteki więcej zarabiają na suplementach i preparatach paramedycznych niż na lekach na receptę. Prawda jest jednak taka, iż stosując zbilansowaną dietę opartą o prawidłową piramidę żywieniową, nie potrzebujemy w zasadzie żadnej suplementacji - podkreśla.

  Czytaj więcej na:
  https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/COVID-19-czy-witaminy-i-suplementy-ograniczaja-ryzyko-zakazenia-n151091.html

 • Obawa przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz jesienna aura sprawiają, że dbałość o odpowiednią dawkę ruchu nierzadko schodzi na dalszy plan. Często dajemy się ponieść jesiennemu nastrojowi i rezygnujemy z aktywności fizycznej. Czy słusznie?

  Obawa przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz jesienna aura sprawiają, że dbałość o odpowiednią dawkę ruchu nierzadko schodzi na dalszy plan. Często dajemy się ponieść jesiennemu nastrojowi i rezygnujemy z aktywności fizycznej. Naszym dzieciom również odpuszczamy i częściej pozwalamy na oglądanie telewizji czy korzystanie z tabletu. Tym bardziej że wielu rodziców pracuje zdalnie, a dzieci z różnych powodów nie chodzą do żłobka, przedszkola czy szkoły.
  Jednak należy pamiętać, że aktywność fizyczna jest ważna, zwłaszcza dzieci powinny mieć ją zapewnioną. WHO zaleca, aby dzieci od 1 do 4 roku życia spędzały trzy godziny dziennie na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych o dowolnej intensywności. Dzieci w wieku od 5 do 17 lat potrzebują co najmniej 60 minut ruchu o umiarkowanej lub dużej intensywności, a jeszcze dłuższy wysiłek zapewnia dodatkowe korzyści zdrowotne. Większość codziennej aktywności fizycznej powinna być aerobowa (wysiłek tlenowy): bieganie, jazda na rowerze, skakanie, gry zespołowe. Przynajmniej trzy razy w tygodniu należy włączać zajęcia o dużej intensywności, w tym te wzmacniające mięśnie i kości, czyli ćwiczenia bardziej siłowe.

  - Aktywność fizyczna jest zalecana każdemu dziecku niezależnie od pory roku. Warto tylko dostosować ją do panujących warunków. Pamiętajmy o noszeniu maseczki na nosie i ustach w przestrzeni publicznej i zmniejszmy liczbę bliskich kontaktów, jeśli nie są konieczne - przypomina dr n. med. Łukasz Szmygel, specjalista pediatrii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej z Medyczna Gdynia.

  Czytaj więcej na:
  https://zdrowie.trojmiasto.pl/Aktywnosc-na-powietrzu-zamiast-kolejnych-godzin-przed-ekranem-n149917.html