WAZEKTOMIA

2022.01.09

Wazektomia jest zabiegiem polegającym na przecięciu ciągłości nasieniowodów. Zabieg może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych i nie należy do skomplikowanych. Istotną kwestią jest brak stosowania skalpela oraz zakładania szwów, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstawania krwiaków, dolegliwości bólowych oraz możliwość zakażenia. Pacjenci wracają do aktywności seksualnej w krótkim czasie.

W pierwszym etapie zabiegu zostaje znieczulona skóra moszny, w następnym przecina się nasieniowody, około 3 cm od najądrza. Ważne jest to, że wazektomia jest zupełnie bezbolesna, pacjent może odczuwać jedynie dyskomfort. 
Nasieniowody zamyka się przy pomocy elektrokoagulacji igłowej, a ich końce umieszcza się w różnych przedziałach moszny (tzw. przełożenie powięzi). Ogranicza się przez to możliwość ponownego złączenia nasieniowodów do 0,5%. Istnieje możliwość wykonania zabiegu metodą kanadyjską, przy której nasieniowody zostają otwarte, a sam zabieg trwa około 60 minut. 

W jakim wieku można wykonać wazektomię?
Wiek pacjenta nie jest czynnikiem decydującym ale granica wiekowa zależy od prawa obowiązującego w konkretnym kraju. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych wazektomię można wykonać po ukończeniu 18 roku życia ale w krajach skandynawskich dopiero po ukończeniu 25 roku życia. 
W Polsce nie ma regulacji prawnych, więc do każdego pacjenta stosuje się indywidualnie podejście. Badania pokazały, że pacjenci którzy wykonali wazektomię przed 30 rokiem życia, dużo częściej żałują swojej decyzji niż pacjenci starsi. Niezwykle istotnym czynnikiem jest świadomość pacjenta, stan cywilny oraz ilość posiadanych dzieci. Decyzja powinna być przemyślana i podjęta bez żadnego stresu.
Lekarz powinien przede wszystkim wziąć pod uwagę dobro pacjenta, dlatego ma prawo odmówić wykonania zabiegu, jeżeli stwierdzi, że zabieg negatywnie może wpłynąć na zdrowie psychiczne (żałowanie decyzji, depresja) oraz fizyczne pacjenta (chęć dalszego posiadania dzieci mimo zabiegu, wykonanie zabiegu z powodów kłopotów w małżeństwie, brak partnera seksualnego). Odmienna orientacja seksualna nie jest przeszkodą do wykonania wazektomii.

Czy wazektomia jest odwracalna?
Wazektomia jest odwracalna, lecz ponowne odtworzenie ciągłości nasieniowodów jest zabiegiem dużo bardziej skomplikowanym, kosztownym oraz niegwarantującym przywrócenia płodności. 

Czy wazektomia działa natychmiast?
Wazektomia nie działa natychmiast! Ważne jest, aby wykonać badanie ogólne nasienia 3 miesiące po zabiegu, dzięki któremu można ocenić efektywność wazektomii. Nasienie nie zawiera ruchomych plemników po upływie 3 miesięcy u  około 80% mężczyzn. W przypadku plemników nieruchomych ich ilość nie powinna przekraczać 100 tysięcy w 1 ml. W przeciągu tych 3 miesięcy niezbędnych jest minimum 20-30 wytrysków, żeby całkowicie oczyścić nasieniowody z pozostałych plemników. Pacjent powinien niezwłocznie przesłać wynik badania nasienia lekarzowi, który przeprowadził zabieg. Urolog po analizie wyniku poinformuje pacjenta (najczęściej telefonicznie), czy można rozpocząć współżycie bez zabezpieczenia. Jeżeli po wykonaniu badania nasienia stwierdza się obecność ruchomych plemników w ilości większej niż 100 tysięcy w 1 ml, to konieczne jest wykonanie kolejnego badania w odstępie 6 tygodni. Obowiązuje ta sama zasada odnośnie ilości wytrysków. Obecność ruchomych plemników po 6 miesiącach od wazektomii wymaga ponownego wykonania zabiegu. 

Szczegółowe informacje dotyczące kosztu oraz rejestracji na zabieg uzyskasz w Naszej Rejestracji lub pod numerami telefonów:
58 500 46 87
58 500 46 88

Wróć

Formularz kontaktowy dla Pacjenta

Masz do nas pytania ? Chcesz umówić wizytę ?
Napisz do nas korzystając z poniższego formularza ...