ZAKŁADANIE,WYMIANA LUB USUWANIE SPIRALI ZWYKŁEJ LUB HORMONALNEJ

Co to jest wkładka wewnątrzmaciczna?

Wkładka antykoncepcyjna, znana również jako wkładka wewnątrzmaciczna (IUD), to mała wkładka w kształcie litery T lub S, którą wkłada się do macicy przez pochwę. Działa miejscowo, zmniejsza ruchliwość plemników i utrudnia im dotarcie do komórki jajowej, a także oddziałuje na endometrium, wyściółkę macicy i zapobiega ewentualnemu zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki. 
W Medycznej Gdyni wkładki wewnątrzmaciczne zakładane są przez doświadczonych lekarzy ginekologów, którzy dbają o bezpieczeństwo i komfort swoich pacjentek. Procedura jest szybka i dość bezbolesna. Zwykle dzieje się to w ciągu 7 dni od rozpoczęcia miesiączki. W przypadku dyskomfortu można podać środki przeciwbólowe lub znieczulenie miejscowe. Wkładka wewnątrzmaciczna gwarantuje długotrwałą skuteczność, umieszczana jest w ciele kobiety na określony czas, w zależności od rodzaju działa od 2-5 lat. Nie trzeba o tym pamiętać, w przeciwieństwie do tabletek hormonalnych, które należy przyjmować regularnie. Jest to niewątpliwie ogromna zaleta spirali antykoncepcyjnej. W razie potrzeby może zostać usunięta wcześniej po konsultacji z ginekologiem.

Istnieją dwa rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych: 
Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna - zawiera pojemnik wypełniony syntetycznymi hormonami (niewielka ilość lewonorgestrelu z grupy progestagenów), które zagęszczają śluz szyjkowy i zapobiegają przedostawaniu się plemników do komórki jajowej. Jego aktywność trwa 3-5 lat. 
Miedziana wkładka wewnątrzmaciczna - ten typ wkładki wewnątrzmacicznej nie zawiera hormonów. Jest owinięty drutem miedzianym, który ma działanie plemnikobójcze i sprzyja zagęszczaniu śluzu szyjkowego w macicy. Powoduje również reakcję immunologiczną, która zatrzymuje rozwój zdrowych jaj i niszczy jaja, które już się uformowały. Dzięki swoim właściwościom skutecznie działa przez 3-5 lat. 

Wkładka antykoncepcyjna – zalety:
Jedną z ważnych zalet wkładki wewnątrzmacicznej jest jej skuteczność antykoncepcyjna, która wynosi 99%. Na skuteczność środków antykoncepcyjnych wskazuje również wskaźnik Pearla, który określa, ile kobiet aktywnych seksualnie, które stosowały określoną metodę, zaszło w ciążę w danym roku. Im niższa jego wartość, tym skuteczniejsza metoda antykoncepcji. Podczas stosowania spirali antykoncepcyjnej wskaźnik osiąga najniższą wartość, około 0,1-0,2. 
Stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej wiąże się z najniższym ryzykiem błędów kobiecych. W przypadku pigułek antykoncepcyjnych ryzyko wzrasta, jeśli zapomnisz wziąć pigułkę. To samo dzieje się w przypadku nieprawidłowego założenia prezerwatywy lub zaklejenia plastra antykoncepcyjnego i niezałożenia kolejnego krążka dopochwowego po 7 dniach przerwy. 
Zaletą spirali jest również jej długotrwała eksploatacja, która jest w pełni odwracalna. Wkładkę można usunąć w dowolnym momencie, a płodność u zdrowych kobiet szybko wraca do normy. 
Ponadto wkładka wewnątrzmaciczna zawierająca lewonorgestrel może pomóc w przypadku bardzo obfitych miesiączek i wtórnej niedokrwistości. Jego stosowanie nie powoduje dyskomfortu podczas stosunku. 

Wkładka antykoncepcyjna – wady: 
Rozważając założenie wkładki, należy również wziąć pod uwagę negatywne rzeczy: 
Nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, 
Założenie wewnątrzmacicznej wkładki może powodować infekcje miednicy mniejszej, bóle pleców, bóle menstruacyjne, nieregularne krwawienia i plamienie między miesiączkami, zwiększa ryzyko zapalenia wyrostka robaczkowego podczas stosowania. 
Skutki uboczne stosowania wkładki wewnątrzmacicznej są dość rzadkie. Jeśli są, powinny zniknąć po kilku miesiącach. Jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, należy umówić się na wizytę u ginekologa.
Jak wygląda założenie spirali antykoncepcyjnej?
Wprowadzenie wkładki wewnątrzmacicznej zwykle odbywa się bez znieczulenia (może powodować jedynie chwilowy dyskomfort). Ginekolog używa specjalnego aplikatora - prowadnicy, który umieszcza spiralę w odpowiednim miejscu w macicy. Po upewnieniu się, że jest we właściwej pozycji, uwalnia wkładkę z aplikatora, odczekuje 5-10 sekund i usuwa prowadnicę z okolic narządów płciowych. Konieczne jest jeszcze przecięcie nitki połączonej z separatorem, co jest wyczuwalne w pochwie i pozwala sprawdzić jego położenie.

Zakładaniem, wymianą lub usuwaniem spirali (wkładki domacicznej) zwykłej lub hormonalnej zajmują się lekarze ginekolodzy.

Serdecznie zapraszamy do zapisów na wizytę w Naszej Przychodni.