SKLEROTERAPIA

Zabieg skleroterapii to procedura medyczna stosowana głównie w leczeniu żylaków oraz naczyniaków. Podczas skleroterapii lekarz wstrzykuje do chorego naczynia specjalną substancję, której działanie prowadzi do obkurczenia i w konsekwencji całkowitego zamknięcia naczynia, a następnie do jego zbliznowacenia obkurczonego naczynia.

Skleroterapia naczyń żylnych (pajączków żylnych, żył siatkowatych, żylaków kończyny dolnej) 

Co to są żylaki i pajączki żylne, dlaczego występują i co sprzyja postępowi choroby?

Przyczyną kwalifikacji do operacji jest obecność pajączków, żylaków siatkowatych i/lub żylaków kończyn. Rozwijają się one jako następstwo niewydolności żył kończyn dolnych powodowanej przez uszkodzenie zastawek żylnych oraz procesów toczących się w ścianie naczyń. Ich powstawaniu i powiększaniu się sprzyjają takie czynniki jak predyspozycje genetyczne, długotrwałe siedzenie i stanie, otyłość, zaburzenia lub leczenie hormonalne, ciąża, nadmierna ekspozycja na ciepło, zaparcia oraz przebyta zakrzepica żylna. Częstość występowania zarówno pajączków żylnych, jak i żylaków rośnie wraz z wiekiem pacjenta.

Pajączki żylne są wewnątrzskórnymi poszerzeniami splotu żylnego, powstającymi zazwyczaj na powierzchniach ud oraz podudzi. Mogą układać się w formie rozgałęzionych, prostych bądź krzaczasto rozgałęzionych drobnych naczyń - zwykle koloru niebieskiego, niebiesko - czerwonego lub czerwonego. Żyły siatkowate to wąskie, kręte naczynia zlokalizowane w tkance podskórnej widoczne pod postacią niebieskich i niebiesko - zielonkawych naczyń żylnych. Żylaki, to większe (co najmniej 3 mm) poszerzenia naczyń żylnych, widoczne w obrębie kończyn dolnych pod postacią poskręcanych żył. 

Pajączki i żyły siatkowate to znacznym stopniu problem estetyczny. Mogą im jednak towarzyszyć dolegliwości związane z niewydolnością układu żylnego takie, jak bóle, uczucie ciężkości lub zmęczenia w obrębie kończyn dolnych. Podobne lub też często bardziej nasilone dolegliwości towarzyszyć mogą obecności żylaków kończyn.  Wraz z postępem choroby pojawiają się często stany zapalne skóry, która z czasem, zarówno nad żylakami, jak i w dolnej części goleni przybiera ciemniejszy odcień. Mogą pojawić się zmiany troficzne skóry pod postacią jej przebarwienia, pogrubienia i stwardnienia a nawet owrzodzenia żylnego goleni. 

Skleroterapia – zasady kwalifikacji i przygotowania do zabiegu 

Pominięcie właściwego sposobu przygotowania do zabiegu może mieć istotny wpływ na ostateczny efekt leczenia. Stąd też prosimy o zapoznanie się z niniejszą informacją i przestrzeganie zaleceń przedstawionych poniżej oraz przekazanych przez personel lekarski i pielęgniarski. Niezależnie od proponowanego sposobu leczenia i znieczulenia, prosimy o udzielenie odpowiedzi na pytania:
- Czy jest Pan/Pani uczulona lub nadmiernie reaguje na leki, środki znieczulające?
- Czy występują uczulenia na plaster, gumę, lateks lub jakiekolwiek inne uczulenia?
- Czy występowała u Pani/Pana zakrzepica żylna lub zatorowość płucna?
- Czy występuje u Pani/Pana skłonność do przedłużonego lub nadmiernego krwawienia np. po ekstrakcji zęba, po skaleczeniu? Czy występuje skłonność do samoistnych krwawień?
- Czy rany po zabiegach lub rany po skaleczeniach goją się prawidłowo? Czy ropieją? Czy tworzą się bliznowe czyli przerośnięte blizny?
- Czy przyjmuje Pani/Pan leki, również te, które można zakupić bez recepty?
- Czy w chwili obecnej występuje u Pani/Pana jakakolwiek zakażenie, w tym także zakażenie skóry ?
- Czy jest Pani w ciąży lub też podejrzewa, że takie prawdopodobieństwo istnieje?
- Czy choruje Pani/Pan na choroby zakaźne np.: wirusowe zapalenie wątroby?
- Czy występują u Pani/Pana napady migreny, bóle głowy, zaburzenia widzenia?
- Czy występuje u Pani/Pana jakakolwiek wada serca? Czy był/a Pani/Pan z tego powodu leczona/y?
- Czy po poprzednich zabiegach skleroterapii występowały jakiekolwiek powikłania?
Jeśli odpowiedz na którekolwiek z powyższych pytań jest pozytywna należy poinformować o tym lekarza prowadzącego. Brak tego rodzaju informacji, lub jej zatajenie może mieć niekorzystny wpływ na ostateczny wynik zabiegu oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych. 

Zabieg skleroterapii wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym. Skleroterapia jest jednym ze sposobów leczenia zmian towarzyszących niewydolności żył kończyn dolnych. W wielu przypadkach skleroterapia jest optymalnym sposobem leczenia. O wyborze odpowiedniej metody (w tym przypadku skleroterapii) zdecyduje Lekarz wspólnie z pacjentem uwzględniając rodzaj stwierdzanych zmian oraz ich przyczyny. O kwalifikacji do leczenia zabiegowego decydujemy na podstawie objawów, badania fizykalnego jak również wyniku badania ultrasonograficznego układu żylnego (badanie USG Doppler).

W procesie kwalifikacji do zabiegu lekarz może stwierdzić przeciwwskazania do zabiegu. Mogą one wynikać ze stanu ogólnego pacjenta oraz z przyczyn miejscowych. Do pierwszych należą: aktywne zakażenie, zły stan ogólny, ciąża, wady serca z udokumentowanym przeciekiem (połączeniem) między komorami lub przedsionkami serca, zaawansowanie innych chorób, uczulenia na leki stosowane w trakcie skleroterapii, stosowanie leków zwiększających ryzyko powstania przebarwienia skóry lub wystąpienie poważnych powikłań podczas wcześniejszych zabiegów. Do przeciwwskazań miejscowych należą: niedrożność lub niedawno przebyta zakrzepica żył głębokich kończyny dolnej, zaburzenia gojenia skóry, zakażenie skóry.

W większości przypadków przed zabiegiem nie będzie koniecznie wykonywanie badań laboratoryjnych krwi – są one wykonywane jedynie u pacjentów, u których istnieją schorzenia mogące być potencjalnym przeciwwskazaniem do skleroterapii. O konieczności wykonania takiego badania zadecyduje lekarz po zebraniu wywiadu z pacjentem. Po skleroterapii konieczna będzie terapia uciskowa (bandaże lub gotowe wyroby uciskowe – pończochy, podkolanówki). Przed zabiegiem lekarz ustali jaki rodzaj ucisku będzie stosowany. 

U niektórych pacjentów, ze względu na stan ogólny, jak i obecność istotnych czynników ryzyka wystąpienia zakrzepicy żył głębokich w okresie okołozabiegowym  konieczne może być wdrożenie profilaktyki przeciwzakrzepowej i podanie leków zmniejszających krzepnięcie. O ewentualnym włączeniu profilaktyki zadecyduje lekarz. Ze względu na fakt, że chory po zabiegu skleroterapii jest szybko uruchamiany terapii uciskowej konieczność stosowania farmakologicznej profilaktyki przeciwzakrzepowej występuje rzadko.

Opis zabiegu skleroterapii:

Przy pomocy skleroterapii leczyć możemy zarówno pajączki żylne, małe i duże żylaki jak również niewydolność dużych żył układu powierzchownego. Zabieg polega na nakłuciu naczynia igłą a następnie wstrzyknięciu do jego światła leku (substancji chemicznej) powodującej podrażnienie ściany naczynia i jego obkurczenie a następnie reakcję zapalną prowadzącą do zamknięcia światła żyły i jej zarośnięcia. Klinicznie skutkuje to zmniejszeniem lub nawet całkowitym zniknięciem pajączków żylnych czy żylaków, co jednak nie zawsze jest osiągane - skuteczność zabiegu różni się pomiędzy pacjentami i zależy od charakteru i stopnia zaawansowania zmian. Czasami naczynia pozostają drożne i nie zarastają, wymaga to powtórzenia, czasem kilkakrotnego zabiegu lub zastosowania innych metod. 

Leczenie przy pomocy skleroterapii może być wykonane w trakcie jednej lub kilku sesji. Zależy to od rozległości i wielkości zmian oraz od skuteczności leczenia. O zakresie wykonywanego zabiegu, jak również prawdopodobnej liczbie sesji skleroterapii poinformuje lekarz. W przypadku rozległych zmian musimy pamiętać o ograniczeniach dotyczących objętości leku, który można podać w trakcie jednej sesji. 

Zabiegi skleroterapii wykonywane są najczęściej w pozycji leżącej, przeprowadza się go po dokładnym zdezynfekowaniu skóry w okolicy wykonywanych nakłuć. Podczas zabiegu nie stosuje się znieczulenia. Z powodu wykonywania  nakłuć i podawania leku może wystąpić niewielki miejscowy dyskomfort (zwykle niewielki ból, szczypanie lub świąd). Liczba wstrzyknięć zależy od rozległości zmian. Należy zgłosić lekarzowi, gdyby wstrzykiwaniu leku towarzyszyły dolegliwości bólowe. Środek wykorzystywany do zabiegu skletoterapii może być podawany do naczynia w postaci płynu (roztworu) lub też w postaci piany (lek w postaci płynnej zmieszany w strzykawce z powietrzem lub dwutlenkiem węgla). Wybór postaci podawanego leku (piana, płyn) zależy od charakteru zmian miejscowych oraz od doświadczeń osoby wykonującej skleroterapię. Płyn podaje się do zmian o charakterze pajączków żylnych, w przypadku większych zmian (np. żylaków) stosujemy częściej środki podawane w postaci piany (płynny lek zmieszany w strzykawce z powietrzem lub dwutlenkiem węgla). W sytuacji, gdy konieczne jest zamknięcie dużej żyły może zaistnieć konieczność założenia do żyły cewnika i podania przez niego leku bezpośrednio do światła naczynia. W tej sytuacji konieczne może być miejscowe znieczulenie skory a następnie wkłucie grubszej igły bezpośrednio do światła żyły, co umożliwia następnie wprowadzenie prowadnika (rodzaj „drucika”), po którym wprowadza się do żyły cewnik a następnie podaje przez ten cewnik lek. W sytuacji, gdyby w przypadku Pani/Pana była konieczna do zastosowania powyższa metoda, lekarz prowadzący poinformuje o tym szczegółowo. Skleroterapia dużych i położonych głębiej naczyń żylnych wymaga czasami wykorzystania w trakcie zabiegu badania USG w celu ich lepszego uwidocznienia. Dobór stężenia środka sklerotyzującego (leku) zależy od średnicy naczynia.

Po podaniu leku, miejsca podania są uciskane miejscowo. Po zabiegu zakładany jest wyrób uciskowy (pończochy lub bandaże), następnie pacjent jest uruchamiany, zalecamy chodzenie przez co najmniej 15-30 minut. Lekarz prowadzący poinformuje pacjenta kiedy może udać się do domu.

Postępowanie po zabiegu:

O sposobie postępowania poinformuje lekarz, zwracając uwagę na informacje dotyczące: 
- poruszania się (chodzenia) oraz rehabilitacji, 
- ewentualnego leczenia przeciwbólowego, 
- okresu stosowania terapii uciskowej, 
- sposobu pielęgnacji skóry operowanej okolicy, 
- stosowania profilaktyki przeciwzakrzepowej (o ile jest to potrzebne, otrzyma Pani/Pan receptę na heparynę drobnocząsteczkową), 
- terminu wizyty kontrolnej. 
Zlecone leki należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

O właściwym sposobie stosowania kompresjoterapii poinformuje lekarz. Bezpośrednio po zabiegu zalecamy pozostawienie na kończynie wyrobu uciskowego także w nocy, następnie nosimy ją w ciągu dnia a na noc zdejmujemy. Rezygnacja lub nieprawidłowe stosowanie wyrobów uciskowych po zabiegu może skutkować większą skłonnością do przebarwień skóry 

Po powrocie do domu nie zaleca się unieruchomienia – można i należy chodzić, jak również wykonywać czynności domowe. W większości przypadków w dniu kolejnym można udać się do pracy – prosimy o zapytanie lekarza prowadzącego o możliwość podjęcia pracy. 

Po skleroterapii:
-  nie należy opalać się (dotyczy także solarium)
 - nie należy stosować kremów „samo-opalających”. 
-  należy unikać ekspozycji skóry na wysokie temperatury (np. gorące kąpiele). - stosowanie jakichkolwiek terapii (także kosmetycznych) na okolicę poddaną skleroterapii należy bezwzględnie uzgodnić z lekarzem. 

W większości przypadków po zabiegu nie jest konieczne leczenie przeciwbólowe po zabiegach skleroterapii. Lekarz poinformuje także o terminie wizyty kontrolnej. 

CENNIK ZABIEGU SKLEROTERAPII:

Szczegółowe informacje dotyczące ceny zabiegu skleroterapii udzielane są telefonicznie, przez e-mail lub osobiście w naszej rejestracji.

W Medycznej Gdyni zabieg skleroterapii przeprowadza chirurg naczyniowy lek. Przemysław Jacek Konczalski.

Zgłaszając się do nas masz pewność profesjonalnego podejścia do pacjenta, oferujemy bardzo szybki czas oczekiwania na zabieg, jak również atrakcyjne ceny.

Serdecznie zapraszamy do zapisów na zabieg w Naszej Przychodni.