Usuwanie guzów
Spis treści
Zabiegi usuwania guzów tkanki podskórnej
Czym jest usuwanie guzów?
Guzki tkanki podskórnej to często występujące zmiany, których charakter i przyczyny powstawania mogą być bardzo różne. Do najczęstszych zmian należą:
- KASZAKI – czyli torbiele wypełnione łojem, najczęściej pojawiają się w okolicy gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Mogą pojawiać się na twarzy, na karku lub w okolicy oczu. Jest to zmiana niegroźna dla zdrowia, lecz nieestetyczna wizualnie. Kaszaków nie wolno usuwać samodzielnie, ponieważ można doprowadzić do pojawienia się stanu zapalnego. Częstą przyczyną występowania kaszaków są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie człowieka, podczas których dochodzi do zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Inne przyczyny powstawania kaszaków to stany zapalne, brak odpowiedniej higieny lub zakażenie wirusem HPV.
- TŁUSZCZAKI – łagodne – niezłośliwe – zmiany nowotworowe zbudowane z tkanki tłuszczowej. Mają kształt guza, który tworzy miękka, sprężynująca, żółtawa masa otoczona cienką torebką. Zwykle pojawiają się płytko tuż pod skórą, czasem jednak mogą umiejscowić się głębiej, np. pod mięśniem. Podłużny lub owalny guzek można przesuwać względem przyległych tkanek. Zmiany występować mogą na całym ciele, pojedynczo lub mnogo. Najczęściej tworzą się w tkance podskórnej tułowia, ramion, pod pachami, choć często pojawia się także na nodze, pośladkach, karku, szyi czy głowie. Mogą zająć również głębsze partie ciała i pojawiać się w sąsiedztwie nerek czy wątroby.
Każdy guzek tkanki podskórnej należy skonsultować z lekarzem specjalistą, w celu potwierdzenia charakteru zmiany i zakwalifikowania do zabiegu jego usunięcia.
Przygotowanie do zabiegu
- należy poinformować lekarza o przyjmujących lekach na stałe
- do zabiegu nie jest wymaganie szczególne przygotowanie
Przebieg zabiegu
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wykonuje cięcie wokół zmiany, usuwa guzek, następnie zaszywa ranę i nakłada opatrunek. Po krótkim odpoczynku pod obserwacją personelu pacjent może udać się do domu.
Zalecenia po zabiegu
- przez 24 godziny po zabiegu nie należy zamaczać rany, po upływie 24 godzin można wziąć prysznic i okolice rany delikatnie osuszyć czystym ręcznikiem,
- opatrunek należy zmieniać codziennie przemywając ranę środkami odkażającymi i utrzymywać ja w czystości,
- w przypadku zaczerwienienia, bólu i obrzęku rany pooperacyjnej oraz gorączki, należy skontaktować się z lekarzem,
- po ok 7 dniach następuje wizyta kontrolna, podczas której zdejmuje się szwy i kontroluje gojenie.