USG doppler
Spis treści
Czym jest USG Doppler?
Badanie dopplerowskie, tzw USG Dopplera, polega na ocenie stanu żył i tętnic kończyn górnych oraz dolnych. Badanie pozwala wykryć ich niedrożność. Dzięki takiej diagnostyce można również odkryć występowanie niebezpiecznych dla zdrowia i życia tętniaków. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne.
USG Doppler to badanie polegające na obserwacji przepływu krwi w danym narządzie za pomocą aparatu ultrasonograficznego, wykorzystującego efekt Dopplera. Efekt ten sprawia, że fala ultradźwiękowa wysyłana przez głowicę aparatu USG przechodzi przez ciało, a następnie odbija się od będącej w ruchu krwi w żyłach lub tętnicach po czym powraca do głowicy. Połączony z nią aparat ultrasonograficzny rejestruje zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od krwi. Zmiany te są następnie widoczne w postaci obrazu na monitorze.
Wskazania do badania
- miażdżyca
- podejrzenie zakrzepicy żylnej,
- diagnostyka przewlekłej niewydolności żylnej oraz obrzęków kończyn dolnych,
- diagnostyka wrodzonych malformacji naczyniowych,
- ocena przed operacjami na układzie żylnym i monitorowanie efektu zabiegów związanych z rekonstrukcją naczyń
- obecność żylaków w obrębie kończyn dolnych
- ocena unaczynienia zmian nowotworowych
- wykrywania wad serca
- ocena krążenia mózgowego
- ocena stanu naczyń krwionośnych u pacjentów po urazach
Przygotowanie do badania
Do badania ultrasonograficznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. W przypadku badania wykonywanego w obrębie kończyn i szyi powinno się założyć luźne ubranie, nie nakładać biżuterii.
Jeśli badanie dotyczy naczyń w obrębie jamy brzusznej, powinno się być na czczo.
Przebieg badania
W czasie USG doppler na skórę w badanym miejscu nakładany jest żel wspomagający przenikanie ultradźwięków – tak jak przy każdym badaniu USG. Lekarz przesuwa po skórze głowicę ultrasonografu.
Badanie trwa kilkanaście minut. Jest bezbolesne, nieinwazyjne, może być wykonywane pacjentom w każdym wieku.
Po badaniu
Po wykonanym badaniu, lekarz dokonuje interpretacji wyników na podstawie dokonanych pomiarów, i stwierdza lub wyklucza zaburzenia przepływu krwi przez naczynia. Wynik pacjent otrzymuje od razu po wykonanym badaniu.