Syrop z bzu można podzielić na dwa rodzaje: syrop z kwiatów czarnego bzu i syrop z czarnego bzu. Oba zawierają sporą dawkę witaminy C, naturalnie wzmacniają organizm i działają na układ immunologiczny. Syrop z kwiatów lub owoców czarnego bzu jest polecany zwłaszcza w domowych kuracjach przeziębień i grypy.
...
Syrop z kwiatów bzu
Syrop z kwiatów bzu jest wytwarzany z kwiatostanu czarnego bzu. Ma jasnozłotą barwę.
Same kwiaty bzu nie nadają się do konsumpcji. Dopiero po obróbce termicznej można je spożywać. Kwiaty czarnego bzu mają wiele właściwości leczniczych. Są źródłem antocyjanów. Dzięki silnym właściwościom antyutleniającym zapobiegają głównie chorobom wątroby oraz układu krążenia. Pozytywnie wpływają na wzrok, mają działanie przeciwzapalne i rozkurczowe.
Oprócz witaminy C kwiaty z czarnego bzu zawierają spore ilości witaminy B i A, a także sód, cynk, potas czy magnez. Kwiaty czarnego bzu działają wykrztuśnie i rozrzedzają katar, mają właściwości napotne i antywirusowe, stabilizują krwiobieg i wzmacniają naczynia włosowate, uśmierzają bóle, łagodzą stany zapalne skóry, działają oczyszczająco i usuwają wolne rodniki, wzmacniają błony śluzowe dróg oddechowych, a także przyspieszają przemianę materii.
Syrop z owoców czarnego bzu
Podobne właściwości ma także syrop z owoców czarnego bzu.
- Głównym składnikiem syropu z czarnego bzu jest witamina C, która jest silnym przeciwutleniaczem i wspiera układ odpornościowy. Czarny bez to także źródło witaminy A, witamin z grupy B, ale również składników mineralnych, takich jak: wapń, potas oraz antocyjany, czyli silne przeciwutleniacze - podkreśla Klaudia Pieniążek, dietetyk z przychodni Medyczna Gdynia.
Wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i immunostymulujące, dlatego można go stosować w walce z przeziębieniem lub grypą. Dodatkowo dobrze sprawdza się przy stanach zapalnych stawów, ponieważ zawiera składniki przeciwzapalne.
- Zawsze, gdy dopada mnie przeziębienie, sięgam po syrop z bzu. Naprawdę potrafi zdziałać cuda - zachęca nasza czytelniczka Monika.
Czarny bez zawiera również cholinę, która obniża ciśnienie krwi i zapobiega nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu w organizmie.
Kombucha - tak, ale z umiarem
Kombucha to lekko kwaśny napój, który powstaje podczas procesu fermentacji symbiotycznej kultury drożdży SCOBY ((ang. Symbiotic Culture of Bacteria and Yeast) i bakterii kwasu octowego dodanych do słodkiej herbaty.
- Do wyprodukowania kombuchy można użyć różnych odmian herbat, chociaż najczęściej stosowaną jest czarna. Podczas procesu fermentacji wytwarzane są: kwas glukonowy, octowy oraz wiele związków bioaktywnych, które mają pozytywny wpływ na organizm, dlatego mówi się, że kombucha to taki odżywczy superfoods, który warto włączyć jako wsparcie dla codziennej diety - mówi Klaudia Pieniążek.
Kombucha jest m.in. źródłem kwasu askorbinowego, błonnika, przeciwutleniaczy, cynku, magnezu, wapnia, żelaza, miedzi, potasu i witamin z grupy B i C. Ma niskie pH, a ze względu na dużą zawartość kwasu octowego ma właściwości przeciwbakteryjne. Zawiera jednak cukier i etanol.
Kombucha należy do grupy żywności fermentowanej, ponieważ powstaje w procesie fermentacji. Napoje z kombuchy w większości zawierają żywe drobnoustroje. Może być stosowana przez zdrowe osoby dorosłe, jednak zaleca się nie przekraczać porcji około 100 g dziennie. Ponieważ zawiera niewielką ilość alkoholu, przeciwwskazaniem do jej stosowania jest ciąża i karmienie piersią.
Czytaj więcej na: https://www.trojmiasto.pl/zdrowie/Kombucha-i-syrop-z-czarnego-bzu-Smaczne-i-zdrowe-n190994.html