SEZONOWE WARZYWA I OWOCE. CO WARTO TERAZ JEŚĆ I DLACZEGO? - TROJMIASTO.PL

2024.07.04

W okresie wiosenno-letnim rozkwita sezon na większość warzyw i owoców występujących w naszej strefie klimatycznej.

- Sezon na dojrzewające w słońcu truskawki powoli się kończy, ale nadal trwa sezon na szparagi, obecne na ryneczkach bób, rabarbar, jagody czy fasolka szparagowa, młoda marchew, czereśnie to tylko przykłady - mówi mgr Klaudia Pieniążek, dietetyk z przychodni Medyczna Gdynia.

Po jakie owoce warto sięgać?

Tak uwielbiane przez nas truskawki są źródłem witaminy C, flawonoidów, folianów, potasu, manganu i błonnika pokarmowego, głównie pektyn. Ich obecność w diecie pozwala obniżyć poziom cholesterolu, wykazują działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwzapalne, wspomagają układ odpornościowy, mają działanie przeciwnowotworowe i regulują pracę przewodu pokarmowego. Szczególnie warto uwzględnić je w diecie, zwłaszcza że sezon na nie niedługo dobiegnie końca.

...

Świetnym przeciwutleniaczem są także czereśnie. Zawierają także potas, który reguluje pracę serca. Są również bogate w witaminy z grupy B, a przede wszystkim w witaminę B5, która wspomaga leczenie artretyzmu. Dodatkowo są źródłem witaminy C, A, wapnia, żelaza czy jodu.

- Przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki i powinny być istotnym produktem w diecie przeciwnowotworowej. Czereśnie są również bogate w błonnik i w 80 proc. składają się z wody, dzięki czemu ich spożycie poprawia także poziom nawodnienia - dodaje Klaudia Pieniążek.

Fasolka szparagowa, bób, brokuł, kalafior i kapusta

Lato to także sezon na fasolkę szparagową. Najczęściej stosowana w kuchni jest fasolka szparagowa żółta i zielona.

- Ta pierwsza jest bogata w potas i fosfor, za to zielona bogata jest w kwas foliowy oraz witaminę A. Dodatkowo zawierają witaminy C, E, K, witaminy z grupy B. Są źródłem błonnika pokarmowego, dzięki czemu wspomagają pracę układu pokarmowego i układu krążenia - podkreśla Klaudia Pieniążek.

Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Jakie-owoce-i-warzywa-warto-teraz-jesc-n190696.html

Wróć

Formularz kontaktowy dla Pacjenta

Masz do nas pytania ? Chcesz umówić wizytę ?
Napisz do nas korzystając z poniższego formularza ...