JAK ZACHĘCIĆ DZIECKO DO SAMODZIELNOŚCI? 5 PRAKTYCZNYCH SPOSOBÓW – TROJMIASTO.PL

2024.06.18

- Samodzielność może być różnie definiowana przez każdego z nas, a jej wymiary czasem potrafią ludzi poróżnić. Choć może nam się wydawać, że pociechy w naszych domach nic jeszcze o niej nie wiedzą, to jednak chłoną jej różne modele i podejścia z otaczającego ich świata. Rodzice mogą pomóc ukierunkować działania dzieci, aby rozwijała się prawidłowo - mówi mgr Wiktoria Kwidzińska, psycholog z przychodni Medyczna Gdynia.

Zachęcanie dziecka do samodzielności, podejmowania decyzji i wyrażania własnego zdania w dłuższej perspektywie pomoże mu poczuć, że ma wpływ na swoje życie i wzmocni chęć do podejmowania decyzji. Samodzielność jest nieoceniona nie tylko na wczesnym etapie rozwoju dziecka, ale także w kontekście tego, jak będzie wyglądało jego życie w przyszłości.

- Chciałabym, by moje dziecko wyrosło na zaradnego, pewnego siebie człowieka, który nie boi się wziąć odpowiedzialności za swoje decyzje. Chociaż syn jest mały, staram się pokazywać mu, jak wyglądają proste czynności. Nie wiem, co jeszcze mogłabym zrobić - zastanawia się Kasia, nasza czytelniczka.

Zacznij od małych rzeczy

Chociaż istnieje wiele metod rozwijania samodzielności u maluchów, warto zacząć naukę już od najmłodszych lat. Sprawczość rozwija się etapami i wraz z wiekiem dziecko się usamodzielnia. Pierwsze oznaki samodzielności pojawiają się około pierwszego roku życia, kiedy maluch uczy się chodzić czy spożywać posiłki. Pamiętajmy, że zawsze stymulowanie i zachęcanie dziecka do rozwoju samodzielności powinno być dopasowane do jego wieku.

Około roczne dziecko możemy zachęcać do samodzielności poprzez pozwalanie mu na samodzielne próby jedzenia łyżeczką, pokazywanie, jak wykonujemy codzienne czynności: ubieramy je czy myjemy. W wieku przedszkolnym możemy dawać dziecku prawo wyboru, np. w kwestii decydowania o kolorze bluzki.

- Gdy maluch podrośnie i pójdzie do szkoły, należy mu przekazać autonomię za jego pracę oraz nie przesadzać z kontrolą. Zadania domowe niech wykona samodzielnie, a nieprzygotowanie do zajęć może być dla niego konsekwencją i wskazówką na następny raz - doradza Wiktoria Kwidzińska.

Nie wyręczaj dziecka

Jako rodzice bądźmy przy dzieciach, obserwujmy, ale oferujmy minimum pomocy, by rozwijać w nim poczucie sprawstwa. Wyręczanie dziecka nie pomoże w rozwijaniu samodzielności, a nawet może przynieść odwrotny skutek.

- W trakcie rozwijania samodzielności w dziecku kształtują się nawyki, które będą się praktycznie rozwijały w różnych obszarach aktywności, gdy dziecko poczuje się odpowiedzialne za pewne działania - dodaje Wiktoria Kwidzińska.

Pozwól na błędy

Początki samodzielności mogą obfitować w błędy. Nie bójmy się ich. Pozwólmy na dokonywanie przez dziecko wyborów, nawet jeśli z naszej perspektywy popełnia błąd. Bycie biernym obserwatorem może przynieść w tym przypadku lepsze efekty.

Doceń, zamiast krytykować

Nauka samodzielności dziecka wymaga od rodziców cierpliwości i empatii. Ciągłe krytykowanie malucha wpłynie na niego negatywnie: będzie kształtować postawę lękową przed podejmowaniem decyzji i budować brak wiary w siebie.

Bądź przewodnikiem

Dzieci uczą się poprzez naśladownictwo. Są bacznymi obserwatorami nas, dorosłych, dlatego jako rodzice pokazujmy im, jak wykonywać codzienne czynności. Dziecko najpierw może towarzyszyć przy gotowaniu czy robieniu prania czy zakupów, a gdy poczujemy, że dziecko jest gotowe na zwiększenie samodzielności, możemy mu zaproponować samodzielne zrobienie kanapki, rozwieszenie prania czy wyjście do pobliskiego sklepu po podstawowe produkty.

- Na sam koniec warto dostrzec korzyści płynące z nocowania dziecka u znajomych. Młody człowiek uczy się w ten sposób zaradności, ponieważ przy wieczornych czynnościach nie będzie rodziców, co wpłynie na wzmocnienie pewności siebie - zauważa Wiktoria Kwidzińska.

Czytaj więcej na: https://dziecko.trojmiasto.pl/Jak-zachecic-dziecko-do-samodzielnosci-5-praktycznych-sposobow-n189810.html

Wróć

Formularz kontaktowy dla Pacjenta

Masz do nas pytania ? Chcesz umówić wizytę ?
Napisz do nas korzystając z poniższego formularza ...