POST PRZERYWANY I OKNO ŻYWIENIOWE. NA CZYM POLEGA? - TRÓJMIASTO.PL

2023.11.08

Post przerywany - na czym polega?

Post przerywany, znany także jako metoda IF (ang. Intermittent Fasting), to popularny sposób redukcji masy ciała, który zakłada od 12 do 16 godzin wstrzymywania się od spożywania posiłków, a przyjmowaniu zalecanej dziennej kaloryczności w tzw. oknach żywieniowych, czyli w godzinach, kiedy jedzenie jest dozwolone. Istnieją również inne odmiany postu przerywanego, który zakłada przerwę w konsumpcji w określone dzień lub dni w tygodniu.

Post przerywany - jakie są korzyści?

Zwolennicy tej metody doceniają brak ściśle określonej listy produktów, które można spożywać, wygodę stosowania, elastyczność w planowaniu posiłków czy samego okna metabolicznego, a także znaczącą poprawę samopoczucia, zwłaszcza lekkość bezpośrednio po poście, poprawę koncentracji, lepszą jakość snu, a w niektórych przypadkach także zwiększenie energii.

- Post przerywany mogą stosować osoby zdrowe lub z nadwagą, osoby, które chcą zredukować masę ciała, a ich problemem jest podjadanie wieczorne. Ten model żywienia sprawdzi się również u osób, które mają zbyt mało czasu na przygotowywanie sobie posiłków przez cały dzień, gdyż ta metoda jest dość wygodna - mówi Klaudia Pieniążek, dietetyk z przychodni Medyczna Gdynia.

Decydując się na post przerywany, warto pamiętać, by nie stawał się głodówką. Prawidłowo prowadzony powinien być racjonalnym, zbilansowanym modelem zapewniającym prawidłowe odżywienie organizmu.

- Z dietetycznego punktu widzenia metoda postu przerywanego może być skutecznym sposobem redukcji masy ciała, jeśli spożywane produkty żywieniowe będą charakteryzowały się wysoką gęstością odżywczą oraz będą odpowiednio zbilansowane kalorycznie czy pod względem makro- i mikroelementów - mówi Klaudia Pieniążek.

Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Post-przerywany-i-okno-zywieniowe-Na-czym-polega-n182733.html

Wróć

Formularz kontaktowy dla Pacjenta

Masz do nas pytania ? Chcesz umówić wizytę ?
Napisz do nas korzystając z poniższego formularza ...