JAK OCENIĆ PRAWIDŁOWY ROZWÓJ DZIECKA? – TRÓJMIASTO.PL

2023.08.30

Choć każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju, to istnieją określone ramy dotyczące rozwoju dziecka, które miesiąc po miesiącu i etap po etapie pozwalają rodzicom oceniać postępy swoich pociech i wykrywać ewentualne zaburzenia rozwojowe.

Pierwsza ocena prawidłowego rozwoju dokonywana jest tuż po narodzinach, co daje wstępną informację, czy powinno zostać zakwalifikowane do częstszego nadzoru pediatry celem regularnej i bardziej skrupulatnej oceny stanu zdrowia i rozwoju noworodka.

- Ocena w skali Apgar oraz ocena odruchów noworodkowych jest bardzo ważna dla pediatry lub neonatologa - pozwala na określenie nam stopnia przystosowania dziecka do życia poza organizmem matki, jak również podjęcie decyzji o działaniach nagłych, jeśli to potrzebne. Postęp medycyny pozwolił też na ocenę rozwoju dziecka i wykrycie nieprawidłowości już w trakcie życia płodowego - mówi lek. Magdalena Krajewska-Nita, pediatra i diabetolog dziecięcy z przychodni Medyczna Gdynia.

Najważniejszy pierwszy rok

Pierwszy rok życia dziecka oraz przebieg porodu pozwala określić tempo rozwoju i wykryć nieprawidłowości lub ryzyko ich wystąpienia w przyszłości. To w tym czasie nabywanie nowych umiejętności odbywa się w najszybszym tempie, dlatego tak ważne jest monitorowanie osiągnięć niemowląt.

- Do prawidłowego funkcjonowania dziecko powinno przejść wszystkie etapy rozwoju mowy, czynności ruchowych, słuchu, wzroku - dodaje lek. Magdalena Krajewska-Nita. - Jeżeli mimo upływu czasu nie zauważamy u dziecka postępów czy to w zakresie ruchowym, rozwoju mowy, koordynacji, należy udać się do specjalisty.

Na jakie problemy zwracać uwagę?

- Jednym z problemów, z jakim zgłaszają się rodzice do gabinetu, jest niewłaściwy przyrost masy ciała, co ma związek z nieprawidłowościami odruchu ssania, ulewaniem, nadwrażliwością pokarmową, może mieć związek też z chorobami układu pokarmowego - wymienia lek. Magdalena Krajewska-Nita.

Bodźcem do działania powinno być także zaobserwowanie asymetrii ułożenia główki i asymetrii ruchowej, układanie się na jednej stronie, brak utrzymywania kontaktu wzrokowego, a także apatii i wszelkich odmienności w zachowaniu dziecka. Wiele z tych nieprawidłowości można skorygować odpowiednią terapią, zwłaszcza fizjoterapeutyczną.

Czytaj więcej na: https://dziecko.trojmiasto.pl/Jak-ocenic-prawidlowy-rozwoj-dziecka-n181012.html

 

Wróć

Formularz kontaktowy dla Pacjenta

Masz do nas pytania ? Chcesz umówić wizytę ?
Napisz do nas korzystając z poniższego formularza ...