HORMONY STRESU. KIEDY SZKODZĄ, A KIEDY POMAGAJĄ? – TRÓJMIASTO.PL

2023.08.18

W momencie wystąpienia trudnych lub nerwowych wydarzeń w życiu hormony stresu pomagają zapewnić równowagę i prawidłowe funkcjonowanie. Krótkotrwały stres mobilizuje, pobudza i motywuje do działania lub podejmowania decyzji, zwiększa efektywność organizmu, a nawet może wywoływać poczucie euforii.

- Stres jest reakcją naszego ustroju na obciążające go bodźce, reakcją, która w chwili nagłych zagrożeń, destabilizacji fizjologicznych, wydarzeń w otoczeniu ma znaczenie pozytywne, natomiast w działaniu przewlekłym prowadzi zawsze do wyniszczenia i negatywnych konsekwencji zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego - mówi lek. Magdalena Krajewska-Nita z przychodni Medyczna Gdynia.

Jak działają hormony stresu?

W momencie wystąpienia sytuacji stresowych organizm produkuje adrenalinę, noradrenalinę i kortyzol, które trafiają do krwi. W pierwszej kolejności organizm wydziela adrenalinę, a w przypadku stresu, który trwa dłużej niż dziesięć minut, organizm zaczyna wydzielać kortyzol.

- W tej reakcji stresowej bierze udział szereg mechanizmów związanych z naszym systemem neurohormonalnym. Najważniejsze są hormony przysadki, kory i rdzenia nadnerczy, m.in. glikokortykosteroidy, adrenalina, noradrenalina, jak i gruczołu tarczowego - dodaje lek. Magdalena Krajewska-Nita.

W stanie spoczynku poziom hormonów stresu jest niewielki, ale pod wpływem stresu wydzielanie ich wzrasta, co przekłada się na zwiększone ciśnienie krwi i tętno, a także zmniejszoną wrażliwość na bodźce bólowe. Długotrwałe działanie stresu powoduje wyczerpanie organizmu i prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Czytaj więcej na: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Hormony-stresu-Kiedy-szkodza-a-kiedy-pomagaja-n176412.html

 

 

Wróć

Formularz kontaktowy dla Pacjenta

Masz do nas pytania ? Chcesz umówić wizytę ?
Napisz do nas korzystając z poniższego formularza ...