PŁACZ, ROZDRAŻNIENIE I NADPOBUDLIWOŚĆ. KIEDY DZIECKO JEST PRZEBODŹCOWANE? - TRÓJMIASTO.PL

2023.06.14

Przebodźcowanie jest stanem, kiedy mózg człowieka nie daje rady przetworzyć wszystkich informacji, które docierają do niego z różnych źródeł. Takie przeciążenie sensoryczne jest kwestią indywidualną, dlatego czynniki, które je wyzwalają, mogą się różnić w zależności od człowieka i jego charakteru.

Chociaż przebodźcowanie może dotyczyć każdego, bez względu na wiek lub stan zdrowia, to najczęściej zauważalne jest u dzieci, które jeszcze nie znają swojego organizmu.

Przebodźcowanie u dziecka - jak je wyeliminować?

Żeby uniknąć przebodźcowania, ważne jest dbanie o higienę stylu życia dziecka, zwłaszcza o równowagę pomiędzy odpoczynkiem a aktywnością.

- Jeśli pozwalamy, by dziecko bawiło się do późnych godzin wieczornych, to nie oczekujmy, że bezpośrednio po nich dziecko zaśnie. W przypadku rozregulowanego rytmu pomocne mogą okazać się kąpiele relaksacyjne w ziołach, np. w rumianku lub kopru, stosowanie olejków eterycznych, zwłaszcza z lawendy, czy wieczorne masaże stóp dziecka, które działają kojąco i wzmacniają więź emocjonalną - wyjaśnia dr Elżbieta Czarzasta.

Warto zadbać o regularne spędzanie czasu na łonie natury, zmniejszyć czas korzystania z elektroniki, a w przypadku wizyty gości zapewnić dziecku miejsce, w którym będzie mogło odpocząć w ciszy. Ważnym remedium na przebodźcowanie jest wsparcie dorosłych i bliskość. Najlepiej jeśli w trakcie wyciszenia towarzyszy dziecku rodzic, który je przytuli lub poczyta książkę.

Przebodźcowanie u dorosłych

Pamiętajmy jednak, że przebodźcowanie nie dotyczy wyłącznie dzieci, ale może także występować u dorosłych. Nadmiar bodźców napływający do nas ze środowiska zewnętrznego utrudnia codzienne funkcjonowanie.

- Jeśli zauważymy u nas problem z koncentracją, uwagą, ogólnym zniecierpliwieniem, stresem, silnym niepokojem oraz nagłymi napadami złości, należałoby spróbować zmniejszyć napięcie w organizmie - mówi mgr Wiktoria Kwidzińska, psycholog z przychodni Medyczna Gdynia.

Duży wpływ na nasze samopoczucie mają m.in. bodźce wywoływane przez użytkowanie urządzeń emitujących niebieskie światło, takich jak: telefon, laptop czy telewizor, dlatego zwłaszcza po powrocie z pracy warto ograniczyć korzystanie z nich.

- O ile jest to możliwe, w walce z przestymulowaniem pomocne jest dostosowanie miejsca pracy do osobistych preferencji, aby zmniejszyć ilość napływających bodźców. Badania potwierdzają, że skuteczną praktyką są także ćwiczenia o charakterze relaksującym, np. joga, medytacja i ćwiczenia oddechowe - dodaje Wiktoria Kwidzińska.

Dużą rolę odgrywa także regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Możemy również dotlenić nasz organizm poprzez spacer. Na koniec dnia także dorośli powinni zadbać o swoją wieczorną rutynę i jakość snu.

Czytaj więcej na: https://biznes.trojmiasto.pl/Placz-rozdraznienie-i-nadpobudliwosc-Kiedy-dziecko-jest-przebodzcowane-n178775.html

 

 

Wróć

Formularz kontaktowy dla Pacjenta

Masz do nas pytania ? Chcesz umówić wizytę ?
Napisz do nas korzystając z poniższego formularza ...