ZĄBKOWANIE U DZIECKA. JAK ZŁAGODZIĆ BÓL? - TRÓJMIASTO.PL

2023.06.12

Ząbkowanie u niemowląt - dlaczego jest bolesne?

- Odczuwanie bólu przez człowieka jest sprawą indywidualną i zależy m.in. od tzw. progu bólowego, czyli od najmniejszego natężenia bodźca bólowego wywołującego odczucie bólu. Przez długi czas uważano, że noworodki i niemowlęta nie odczuwają bólu, jednak szczegółowe obserwacje dowiodły, że to występuje w każdym okresie życia, również w okresie płodowym i ze względu na niższy próg bólowy u dzieci ból może być odczuwany intensywniej - wyjaśnia lek. Piotr Komarnicki, neonatolog, pediatra z przychodni Medyczna Gdynia.

Dolegliwości niemowląt podczas ząbkowania zależą m.in. właśnie od ich progu bólowego, ale także od tego, który ząb się wyrzyna. Najbardziej bolesnym momentem ząbkowania jest wyrzynanie się trójek, czyli tzw. zębów ocznych. Ma to miejsce pomiędzy 16. a 22. miesiącem życia dziecka.

Co pomaga na ząbkowanie?

Łagodzenie dolegliwości bólowych może mieć formę farmakologiczną lub niefarmakologiczną.

- Do farmakologicznych metod łagodzenia bólu należą: Ibuprofen lub paracetamol podawane doustnie przy silnych dolegliwościach bólowych lub miejscowe leki znieczulające - żele na ząbkowanie przy objawach o mniejszym nasileniu - dodaje lek. Piotr Komarnicki.

Przy mniejszym bólu pomocny może także okazać się delikatny nacisk wywołany przez używanie gryzaków, np. popularnego grzybka z wypustkami, grzechotek wypełnionych wodą lub żelem czy specjalnych smoczków, zwłaszcza jeśli wcześniej je schłodzimy. Możemy podać dziecku także zwilżoną pieluchę tetrową, która będzie bezpieczna do gryzienia, ale na chwilę odwróci uwagę dziecka od bólu. Dużym wsparciem jest także czuły dotyk i bliskość rodziców.

- Zawsze warto zaczynać od metod niefarmakologicznych, jednakże przy silnych dolegliwościach bólowych należy podawać leki przeciwbólowe, ponieważ przewlekły, nieleczony ból osłabia organizm i może prowadzić do spadku odporności i objawów infekcji u dziecka - przestrzega lek. Piotr Komarnicki.

Czytaj więcej na: https://dziecko.trojmiasto.pl/Zabkowanie-u-dziecka-Jakie-sa-objawy-i-jak-zlagodzic-bol-n178266.html

 

 

Wróć

Formularz kontaktowy dla Pacjenta

Masz do nas pytania ? Chcesz umówić wizytę ?
Napisz do nas korzystając z poniższego formularza ...