ROZSZERZANIE DIETY NIEMOWLAKA. OD CZEGO ZACZĄĆ? - WWW.TRÓJMIASTO.PL

2023.04.05

Od kiedy można rozszerzyć dietę niemowlaka?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia rozszerzanie diety u niemowląt powinno mieć miejsce po ukończeniu przez nie 6. miesiąca życia. Układ pokarmowy dziecka jest w tym momencie na tyle rozwinięty, bo rozpocząć przyjmowanie produktów bezmlecznych, a dziecko jest coraz ciekawsze świata, a w konsekwencji także nowych smaków, kolorów czy zapachów.

- W zalecanych schematach rozszerzania diety u niemowląt szczególny nacisk kładzie się na wyłączne karmienie piersią, najlepiej do 6. miesiąca życia. Rozszerzanie diety o inne produkty można rozpocząć w okresie od 17. do 26. tygodnia życia, ale to rodzic decyduje, od czego rozpocznie rozszerzanie diety. Zalecenia mówią o dwóch ważnych aspektach: jako pierwsze powinno podawać się dziecku warzywa, a nie owoce, oraz rodzice powinni włączyć do diety dziecka niewielkie ilości glutenu w formie kaszki zbożowej lub manny - pół łyżeczki na posiłek, aby zapobiegać celiakii - mówi lek. Piotr Komarnicki, neonatolog, pediatra z przychodni Medyczna Gdynia.

Woda zamiast soku dla dziecka?

Niezależnie od tego, jaką metodę i produkty wybierzemy do rozszerzania diety dziecka, powinniśmy unikać w diecie dziecka soli i cukru, a także nie zapominać o regularnym podawaniu wody.

- Należy pamiętać o tym, że to rodzic decyduje o tym, kiedy i co zaproponuje dziecku do jedzenia, ale to dziecko decyduje, ile zje i czy w ogóle zje posiłek - dodaje lek. Piotr Komarnicki.

Czytaj więcej na: https://dziecko.trojmiasto.pl/Rozszerzanie-diety-niemowlaka-Od-czego-zaczac-n176777.html

Wróć

Formularz kontaktowy dla Pacjenta

Masz do nas pytania ? Chcesz umówić wizytę ?
Napisz do nas korzystając z poniższego formularza ...