CUKRZYCA CIĄŻOWA

2022.11.14

Szanowne Pacjentki! Do grona naszych specjalistów dołączyła dr Magdalena Krajewska-Nita.
Pani doktor przede wszystkim specjalizuje się w prowadzeniu pacjentek w ciąży z podejrzeniem lub zdiagnozowaną cukrzycą ciążową.

Cukrzyca ciążowa (cukrzyca ciężarnych) to stan podwyższonego poziomu glukozy  we krwi, pojawiający się u kobiet w ciąży, które dotąd nie miały stwierdzonej cukrzycy. 
Cukrzyca ciążowa to aktualnie jedno z najczęściej występujących powikłań w czasie ciąży, występuje u ok. 3-10% ciężarnych. Rozpoznanie stawia się zwykle pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży, po wykonaniu doustnego testu obciążenia glukozą (OGTT).

Główną przyczyną cukrzycy ciążowej są zaburzenia hormonalne. 

Czynniki ryzyka to m.in. otyłość kobiety przed ciążą, insulinooporność, wiek ciężarnej powyżej 35 lat, cukrzyca typu 2 w bliskiej rodzinie (rodzice, rodzeństwo ciężarnej), zespół policystycznych jajników.

Właściwe rozpoznanie zaburzeń metabolizmu węglowodanów w ciąży pozwala na rozpoczęcie leczenia i uniknięcie powikłań u matki i dziecka. 

Leczenie rozpoczyna się zwykle od diety cukrzycowej i samodzielnego monitorowania glikemii przez pacjentki. Jeśli leczenie dietetyczne nie przyniesie oczekiwanych skutków lub wraz z rozwojem ciąży, stanie się niewystarczające, wówczas wprowadza się insulinoterapię. 

Serdecznie zapraszamy wszystkie ciężarne pacjentki na konsultacje w kierunku cukrzycy ciążowej do dr Magdaleny Krajewskiej - Nity 

Wróć

Formularz kontaktowy dla Pacjenta

Masz do nas pytania ? Chcesz umówić wizytę ?
Napisz do nas korzystając z poniższego formularza ...