ZABIEGI POBIERANIA WYCINKA SKÓRY (BIOPSJA)

Biopsja skóry to badanie wykonywane w znieczuleniu miejscowym, polegające na pobraniu wycinka chorobowo zmienionej skóry (lub po prostu wymagającej przebadania). 

Biopsja skóry to badanie wykonywane w znieczuleniu miejscowym, polegające na pobraniu wycinka chorobowo zmienionej skóry (lub po prostu wymagającej przebadania). Wycinek jest pobierany skalpelem lub tzw. wycinakiem, a następnie poddawany dokładnej ocenie pod mikroskopem. Dzięki temu możliwe jest rozpoznanie stanów przedrakowych, nowotworów skóry czy chorób o podłożu autoimmunologicznym.

Wskazania do zabiegu pobrania wycinka skóry:
Lekarz zaleca wykonanie takiego badania, kiedy zachodzi podejrzenia występowania:
- nowotworu skóry i stanów przedrakowych
- chorób tkanki łącznej takich jak toczeń rumieniowaty układowy, twardzina
- chłoniaka skóry
- autoimmunologicznego zapalenia naczyń
- chorób charakterystycznych dla skóry jak np. łuszczyca

Przygotowanie do zabiegu:
Nie jest wymagane szczególne przygotowanie. Istotne jest jednak, aby przed zabiegiem poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i występowaniu ewentualnych chorobach przewlekłych. Przeszkodą do wykonania biopsji może być stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi.

Przeciwwskazania do zabiegu:
Zabiegu nie przeprowadza się na martwiczo zmienionej tkance, a także na skórze, która jest pokryta owrzodzeniami i strupami. Takie fragmenty tkankowe nie pozwalają na poprawne rozpoznanie ewentualnej choroby. Przeciwwskazaniem są też niewyrównane zaburzenia krzepnięcia krwi.

Przebieg zabiegu:
W zależności od lokalizacji miejsca pobrania wycinka, pacjent w trakcie zabiegu może leżeć lub siedzieć. Wycinek, poza samą zmianą, powinien także obejmować fragment skóry zdrowej, otaczający zmianę. Pobrany wycinek musi być natychmiast umieszczony w roztworze utrwalającym, aby zapobiec jego wysychaniu - w przeciwnym razie jego ocena pod mikroskopem stanie się niemożliwa. Pobrana tkanka jest wysyłana do oceny histopatologicznej, która pozwala stwierdzić, czy w preparacie obecne są cechy, świadczące o procesie zapalnym, nowotworzeniu oraz czy występują w nim złogi, charakterystyczne dla chorób tkanki łącznej. 
Biopsja skóry trwa kilka minut. Pacjent po zabiegu może wrócić do swoich obowiązków.
Wynik badania histopatologicznego jest odsyłany najczęściej po upływie 10-14 dni.

Zalecenia po zabiegu:
Po pobraniu materiału do badań histopatologicznych, bardzo ważne jest zachowanie maksymalnej higieny rany. W ciągu pierwszej doby po zabiegu nie należy moczyć miejsca, z którego został pobrany wycinek. Kolejnego dnia pacjent może rozpocząć przemywanie rany specjalnym preparatem antyseptycznym przepisanym przez lekarza. Należy pamiętać o codziennym zmienianiu opatrunków. Na zdjęcie ewentualnych szwów należy zgłosić się zwykle 2-4 tygodnie po zabiegu, co jest zależne od wielkości pobranego wycinka i uzgadniane jest w trakcie zabiegu z lekarzem.