Przychodnia czynna 7 dni w tygodniu!

Badania prenatalne USG
badania-prenatalne-gdynia

Badania prenatalne USG

Spis treści


Czym są badania prenatalne?

Badania prenatalne wykonuje się w celu wykrycia u płodu chorób genetycznych, wad rozwojowych i/lub kardiologicznych już we wczesnym etapie ciąży. Taka informacja na początku ciąży jest niezwykle cenna, ponieważ umożliwia przeprowadzenie odpowiednich zabiegów w okresie płodowym – o ile jest to możliwe. Rozpoznanie choroby przed porodem pozwala również opracować lekarzom plan działania po urodzeniu dziecka.

USG prenatalne

Usg prenatalne ciąży jest badaniem zupełnie bezpiecznym zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Dzięki ultradźwiękom o odpowiedniej częstotliwości można uzyskać obraz płodu oraz jego narządów wewnętrznych. Usg prenatalne to bardzo dokładne badanie, które pozwala określić, czy płód rozwija się prawidłowo.

Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego rekomendują wykonanie nieinwazyjnych badań prenatalnych u każdej kobiety w ciąży bez względu na wiek.

Wskazania do badania

Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego rekomendują wykonanie nieinwazyjnych badań prenatalnych u każdej kobiety w ciąży bez względu na wiek, a w szczególności w przypadku:

  • kobiet po 35 roku życia.
  • kobiet, które urodziły dziecko z wadą genetyczną,
  • kobiet, które są nosicielkami wad genetycznych,
  • kobiet, u których wcześniejsze badanie usg dało wynik nieprawidłowy,

Pierwsze USG prenatalne

kobieta powinna wykonać pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Podczas tego badania lekarz sprawdza pęcherzyk ciążowy i żółtkowy, grubość fałdu karkowego, kości nosowe dziecka, wymiary i kształt poszczególnych organów płodu, pracę serca dziecka, długość kości udowych, łożysko, płyn owodniowy i pępowinę.

Dzięki temu badaniu można stwierdzić takie choroby genetyczne u płodu, jak zespół Edwardsa, zespół Turnera, zespół Downa, a także wady wrodzone serca, bezmózgowie, wodogłowie, rozszczep kręgosłupa, rozszczep wargi, karłowatość. Wówczas za pomocą ultrasonografu przyszła mama dowiaduje się, czy występują wady płodu, w jakim wieku jest ciąża, czy płód jest żywy, a także w przypadku ciąży wielopłodowej oceniana jest ilość łożysk i worków owodniowych czyli kosmówkowość i owodniowość. To wszystko ma ogromne znaczenie dla dalszej diagnostyki i postępowania w ciąży.

Drugie USG prenatalne

kobieta powinna wykonać pomiędzy 18 a 23 tygodniem ciąży. Podczas tego USG można określić położenie łożyska, a także można dokładnie zbadać każda część ciała płodu, jego wielkość oraz ilość wód płodowych. Możliwe jest z mierzenie szyjki macicy, a nawet zobaczenie zarysów twarzy dziecka.

Przebieg badania

USG prenatalne nie wymaga rozbierania się, ponieważ wykonuje się je przez powłoki brzuszne – wystarczy odsłonić brzuch. W niektórych przypadkach jednak ginekolog może zadecydować o przeprowadzeniu badania transwaginalnego – przez pochwę.
Lekarz poprosi pacjentkę o  położenie się na leżance, następnie głowicą ultrasonografu przesuwa po brzuchu pacjentki (jest to całkowicie bezbolesne), a w tym samym czasie przyszła mama i lekarz widzą obraz dziecka na monitorze. Ginekolog ocenia konkretne parametry i na bieżąco informuje kobietę o ich prawidłowości.

Przygotowanie do badania

Przygotowanie do badania usg prenatalnego najlepiej ustalić bezpośrednio z lekarzem wykonującym badanie, jednak najlepiej jest przyjść na czczo, z pustym pęcherzem.

Czas trwania badania

Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wyniki USG prenatalnego przyszła mama otrzymuje w formie opisu i zdjęć bezpośrednio po badaniu.