USG PROSTATY

USG prostaty to najpopularniejsze badanie diagnostyczne w celu obserwacji gruczołu krokowego, czyli prostaty. Badanie jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. W przychodni MEDYCZNA GDYNIA oferujemy badania USG prostaty nowoczesnym aparatem Voluson S6.

WSKAZANIA DO BADANIA USG PROSTATY:
Zaleca się, żeby badanie USG prostaty profilaktycznie wykonywał każdy mężczyzna po 40 roku życia. Dodatkowo badania wskazane są w przypadku:
• nieprawidłowego wyniku PSA,
• podejrzeniu raka prostaty,
• obciążeniu genetycznym raka prostaty,
• nieprawidłowy wynik badania palpacyjnego,
• częste parcie na mocz,
• oddawanie moczu przerywanym strumieniem

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA:
Badanie USG prostaty wymaga wcześniejszego przygotowania. 
Dzień przed badaniem należy zjeść lekkostrawną kolację, najpóźniej ok godz. 19, nie wolno pić napojów gazowanych, po ostatnim posiłku należy wziąć dwie kapsułki Espumisanu lub Esputiconu.
W dniu badania należy pozostać na czczo lub być co najmniej 5 godzin po ostatnim, lekkim posiłku, nie wolno pić gazowanych napojów oraz kawy, na ok 1 godzinę przed badaniem wypić ok 1-1,5 litra wody niegazowanej i nie oddawać moczu. 
Na badanie pacjent powinien zgłosić się z wcześniejszymi badaniami (jeśli były wykonywane).

PRZEBIEG BADANIA:
Badanie USG prostaty wykonuje się na dwa różne sposoby. O wyborze sposobu badania decyduje lekarz, po przeprowadzonym wcześniej wywiadzie z pacjentem.
Badanie przez powłoki brzuszne – pacjent leży na kozetce na plecach, po wcześniejszym nałożeniu żelu na brzuch, lekarz przesuwa specjalną sondą po skórze 
Badanie transrektalne – odbywa się najczęściej w pozycji leżącej bocznej lub w pozycji łokciowo-kolankowej. Lekarz wykonujący badanie umieszcza głowicę pokrytą żelem w odbycie pacjenta i delikatnie obraca ją na boki w celu uzyskania pełnego obrazu.
Obraz widoczny jest na ekranie aparatu.

CZAS TRWANIA BADANIA:
Badanie trwa ok 10 minut. Wynik omawiany i wydawany jest bezpośrednio na wizycie.