HOLTER EKG

Badanie metodą Holtera ekg służy do oceny czynności elektrycznej serca.
Umożliwia  rejestrację  nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego dzięki zastosowaniu wielogodzinnej rejestracji zapisu EKG nośniku pamięci. Jest to badanie bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta.

WSKAZANIA DO BADANIA HOLTERA EKG:
• zaburzenia rytmu serca (szybka, nierówna praca serca, kołatanie, arytmia),
• blok serca (nieprawidłowo wolna praca serca),
• choroba niedokrwienna serca, np. po zawale serca,
• sprawdzenia pracy wszczepionego rozrusznika,
• częste omdlenia i zasłabnięcia

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA:
Nie ma żadnych szczególnych przygotowań do badania. 

PRZEBIEG BADANIA:
Badanie wykonuje się w celu sprawdzenia występowania zmian zaburzeń rytmu serca, podczas wykonywania codziennych czynności. Dlatego w trakcie badania pacjent nie powinien ograniczać swojej aktywności, łącznie z pracą zawodową. Należy również prowadzić dzienniczek w którym trzeba zapisywać czas posiłków, spacerów i innej aktywności. Jedynym utrudnieniem w czasie trwania badania może być fakt, iż nie wolno się kąpać, żeby nie zamoczyć elektrod.
W celu wykonania badania na klatkę piersiową, w ściśle określonych miejscach, przyklejane są specjalne elektrody. Wcześniej miejsca przyklejenia elektrod są odtłuszczone przez osobę zakładającą aparat. Mężczyźni muszą to miejsce wygolić. Elektrody połączone są przewodami z urządzeniem rejestrującym, które wygląda jak niewielkie pudełko. Aparat umieszcza się na pasku tak, żeby pacjent nie odczuwał dyskomfortu z powodu noszenia urządzenia. Po upływie określonego czasu, pacjent przychodzi ponownie na wizytę w celu zdjęcia aparatu. 

CZAS TRWANIA BADANIA:
Pomiar trwa 24 godziny. Następnie należy zgłosić się do Przychodni na zdjęcie urządzenia. Wynik analizowany jest przez kardiologa w oparciu o zapis z urządzenia i notatki z prowadzonego dzienniczka.