DERMATOSKOPIA

Dermatoskopia polega na zbadaniu znamion, takich jak przebarwienia i pieprzyki, pod wielokrotnym powiększeniem, przy użyciu specjalnego sprzętu - dermatoskopu. Badanie to pozwala wykryć zmiany nowotworowe, przede wszystkim czerniaka (złośliwy nowotwór skóry) we wczesnym etapie, kiedy możliwe jest jeszcze całkowite wyleczenie.

Dermatoskop to niewielkie urządzenie, które ma powiększający układ optyczny (10–20 razy) oraz źródło światła. Dermatolog przykłada je do skóry pacjenta, co pozwala na dokładne obejrzenie zmian i pieprzyków. 

Wskazania do badania dermatoskopowego:
Badaniu dermatoskopowemu powinien się poddać każdy raz w roku, najlepiej w okresie jesiennym lub zimowym. Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry, powinny poddać się badaniu dwa razy w roku oraz każdorazowo w przypadku zmiany budzącej niepokój. Do tej grupy zalicza się osoby, które:
- mają piegi lub różnego rodzaju znamiona
- opalają się słabo lub wcale
- mają jasną karnację
- poddają się często naświetlaniu promieniami słonecznymi
- korzystają z solarium
- u których czerniak występował w rodzinie

Przebieg badania:
Podczas badania oglądane są zmiany skórne na całym ciele pacjenta. Wstępnie dermatolog przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad odnośnie zmiany (czy wystąpiło krwawienie, owrzodzenie, ból lub świąd w obrębie konkretnego znamienia, czy zmieniła się jego barwa, kształt albo wielkość) i historii nowotworowej w rodzinie.
Lekarz wykonujący badanie smaruje skórę pacjenta specjalnym żelem, olejkiem immersyjnym lub zwyczajną wodą, a następnie przy pomocy dermatoskopu sprawdza ewentualną asymetrię zmiany, nieregularność jej brzegów, niejednolitość koloru, wypukłość, grudkowatość lub wklęsłość jej struktury, średnicę (powyżej 5mm) i progresję zachodzącą w obrębie znamienia (zmiana wielkości, koloru, pojawienie się stanu zapalnego, krwawienie, zaburzenia czucia itd.)
Dermatolog na podstawie wszystkich tych wymienionych kategorii stawia ocenę punktową. Następnie kwalifikuje zmianę jako łagodne, niegroźne znamię melanocytowe wymagające obserwacji i kontroli lub konieczną do usunięcia.

Badanie trwa kilka do kilkunastu minut a jego wynik omawiany jest na tej samej wizycie.