Przychodnia czynna 7 dni w tygodniu!

Alergie, których nie wykrywają testy alergiczne. Jak je rozpoznać? – trojmiasto.pl
Aktualności

Alergie, których nie wykrywają testy alergiczne. Jak je rozpoznać? – trojmiasto.pl

20 września, 2024

Spis treści


Czy alergia może nie wyjść w testach?

Alergeny nie są sobie równe. Jedne uczulają rzadziej, inne częściej. Wśród większych alergenów, czyli takich, które uczulają co najmniej 50 proc. alergików, znajdują się m.in.: pyłki brzozy, roztocza kurzu domowego czy sierść kota. W przypadku alergenów pokarmowych są to np. jaja kurze oraz mleko krowie.

Osoby, które są uczulone na alergeny większe, zazwyczaj mają potwierdzenie tego faktu w testach. Znacznie trudniej wygląda sytuacja, jeśli przyczyna jest niszowa. Bywa, że alergeny rzadko uczulające nie mają odzwierciedlenia w wynikach testów alergicznych.

– Za każdym razem, gdy przebywam latem w pobliżu Zatoki Gdańskiej, mam ogromny katar. Kicham kilkanaście razy. Jedynym rozsądnym wytłumaczeniem była alergia, ale wyniki badań nic nie wykazały – mówi nasza czytelniczka Kasia z Sopotu.

Dlaczego testy alergiczne nie wykrywają wszystkich alergenów?


Testy alergiczne opierają się na wyeliminowaniu lub potwierdzeniu najpopularniejszych alergenów i ewentualnie ocenie możliwości wystąpienia reakcji krzyżowych. Rzadkie alergeny nie są uwzględniane w badaniach.

– Testy alergiczne głównie skupiają się na diagnozowaniu alergii typu Ig-E zależnych. Objawiają się one natychmiastową reakcją organizmu na alergen w postaci duszności, wymiotów, biegunek, wysypki czy obrzęku – mówi mgr Klaudia Pieniążek, dietetyk z przychodni Medyczna Gdynia.
Występują jednak takie reakcje alergiczne, które nie są związane z immunoglobulinami Ig-E. Pojawiają się znacznie później i są trudniejsze w diagnostyce. Najczęściej dotyczy to tzw. opóźnionych alergii pokarmowych. Objawy opóźnionych alergii pokarmowych mogą pojawiać się od kilku godzin do nawet kilku dni po spożytym pokarmie z alergenem.

– Przez to wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że to dany produkty go uczulił. Do objawów opóźnionej alergii pokarmowej należą przede wszystkim: bóle brzucha, wzdęcia, nudności i wymioty, biegunki, przewlekłe zmęczenie, bóle stawów i mięśni czy zmiany skórne – dodaje Klaudia Pieniążek.

Alergie krzyżowe. Co to jest?

Jeszcze inna kwestia to alergie krzyżowe. Przykładowo osoba uczulona na roztocza kurzu domowego może mieć reakcję alergiczną na skorupiaki w diecie, np. krewetki, ostrygi czy kraby, a osoba uczulona na sierść kota może reagować alergicznie na spożycie mięsa wieprzowego.

– Są to alergeny, na które trzeba zwracać uwagę przez cały rok. Niektóre alergeny pokarmowe, takie jak np.: jabłko, gruszki, morele, kiwi i brzoskwinie, mogą reagować krzyżowo z pyłkami (w tym przypadku brzozy), ale dzieje się tak tylko w momencie kwitnienia danych roślin. Biorąc pod uwagę obie kwestie, trzeba być czujnym i obserwować swój organizm, aby odpowiednio dostosować swoją dietę do jego potrzeb – zauważa Klaudia Pieniążek.

Czytaj więcej: https://www.trojmiasto.pl/zdrowie/Alergie-ktorych-nie-wykrywaja-testy-alergiczne-Jak-znalezc-przyczyne-problemu-n191893.html